27.10.21

E.T.A. Hoffmann, Dziadek do orzechów

ETA Hoffmann, Dziadek do orzechów 

Wydawnictwo MG

Okładka twarda 

Ilość stron 448


Nastrojowe historie bożonarodzeniowe wprost uwielbiam. Dlatego polubiłam się o to przepiękne wydanie „Dziadka do orzechów” od Wydawnictwa MG. 


Jest Wigilia i dzieci z niecierpliwością czekają na Dzieciątko Jezus. Jakiś czas temu rodzice zniknęli w salonie, żeby wszystko przygotować. Wtedy nadszedł czas. Dzwonek rozbrzmiewa i dzieci w końcu trafiają do stołu z prezentami. Klara dostaje nową lalkę, a jej brat Fred figurki husarskie i ognistego lisa. Ale to nie wszystko, bo ojciec chrzestny Droselmajer przynosi więcej prezentów. Wśród nich jest dziadek do orzechów, którego Klara natychmiast bierze sobie do serca. Przed pójściem spać wkłada go do szafy ze swoimi lalkami. Ale wtedy dzieje coś absolutnie niewiarygodnego. Kiedy zegar wybija północ, nagle pojawia się król myszy. Atakuje dziadka do orzechów ze swoją armią i tylko Klara może go uratować. Następnego dnia z podnieceniem opowiada o wydarzeniach nocy, ale nikt nie chce jej uwierzyć.
„Dziadek do orzechów” to wspaniała opowieść  świąteczna. Lektura jest nie tylko zabawna, ale nagle czujesz się, jakbyś został przeniesiony do zupełnie innego świata. Nic w tym dziwnego, bo opowieści bożonarodzeniowe z tamtej epoki E.T.A. Hoffmanna różnią się zasadniczo od tych z naszych czasów. Wtedy były jeszcze bardziej magiczne i mniej powierzchowne. Widać to już w opisie Świąt. To zwraca uwagę zarówno bohaterów, jak i czytelnika na małe rzeczy, które sprawiają, że Boże Narodzenie jest takie cudowne. Bohaterowie Nie zachwycają się dużymi, drogimi prezentami, ale cudownie udekorowaną choinką z jabłkami, orzechami i kolorowymi cukierkami. Życzenia i prezenty dzieci są też znacznie skromniejsze i prostsze niż te dzisiejsze. Książka na swój sposób wnosi więc powiew świeżego powietrza i wzbudza w czytelniku prawdziwe świąteczne uczucie.


Książka obrazkowa została specjalnie przygotowana dla początkujących czytelników, dlatego jej układ ma również odpowiednie cechy. Czcionka jest bardzo czytelna. Ponadto akapity i zdania są dobrze ustrukturyzowane. Liczne ilustracje ułatwiają i urozmaicają lekturę, podkreślają urok opowieści.Jednocześnie uzupełniają i wzbogacają treść..


Podsumowując, „Dziadek do orzechów” to wspaniała bajka świąteczna, która w obecnej wersji została przygotowana z myślą o początkujących czytelnikach. Jasne teksy i proste zdania sprawiają, że dzieci od 7 roku życia mogą czerpać wiele przyjemności z czytania. W tym samym czasie poznają wielkiego pisarza, który pokazuje im Boże Narodzenie w inny sposób. Naprawdę wspaniała książka, którą można tylko polecić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)