6.10.21

Carl Chinn, Peaky Blinders SpuściznaCarl Chinn, Peaky Blinders Spuścizna 

Zysk i S-ka

Okładka miękka

Ilość stron 392


W kontynuacji Peaky Blinders: Spuścizna, historyk Carl Chinn ujawnia, co wydarzyło się po tym, jak potężne gangi rozprzestrzeniły się w Wielkiej Brytanii w latach 20. i 30. zeszłego wieku.


W latach dwudziestych i na początku lat trzydziestych ich rozkwitające imperium szantażu, haraczy i nielegalnego hazardu rozprzestrzeniło się w Wielkiej Brytanii i wywołało serię zaciekłych wojen gangów, gdy rywale walczyli o podważenie swojej dominacji.


Wpływ Peaky Blinders Brummiego Billy'ego Kimbera był tak wielki, że po wojnie na torze wyścigowym w 1921 roku, kiedy gangi liczące do 100 osób toczyły zaciekłe bitwy na polach lub na ulicach, ówczesny minister spraw wewnętrznych został publicznie zmuszony do formalnego wypowiedzenie wojny gangom, zmianie prawa i domagania się znacznie większych działań ze strony policji i ostrzejszego egzekwowania przez wymiar sprawiedliwości.


Ulubioną bronią gangów była brzytwa do podcinania gardła. Ponieważ nie miało to sensu, trudno było przy umiejętnym użyciu spowodować groźne dla życia obrażenia, ale jednocześnie pozostawiało na ofierze spektakularne i bardzo widoczne ślady. Ale wśród broni pojawiały się również młoty, pałki i coraz częściej broń palna.


Chinn jest synem i wnukiem nielegalnych bukmacherów z dzielnicy Sparkbrook w Birmingham – i prawnukiem jednego z oryginalnych Peaky Blinders. Wierzy w demokratyzację historii i w to, że każdy – nawet ci z ponurych wiktoriańskich plemion, które kiedyś zhańbiły drugie miasto Wielkiej Brytanii – ma historię do opowiedzenia.


Ani jako historyk nie pomija przypadkowego i całkowicie zakorzenionego rasizmu i nienawiści tamtego okresu. Tak zwane włoskie gangi Clerkenwell, słynnych londyńskich Małych Włoch, prawie bez wyjątku urodziły się w Anglii i wiele z nich służyło krajowi w czasie wojny 1914-18. Ale to nie powstrzymało ich przed znieważaniem przez ksenofobiczną publiczność i prasę jako „obcokrajowców” ze społecznością pochodzącą głównie z północnych Włoch, często i błędnie powiązaną z mafią sycylijską!


Niezbędna lektura dla miłośników Peaky Blinders. Bardzo dobrze zbadane, z prawdziwymi faktami. Czasami może trochę zbyt szczegółowa, ale nie umniejsza to ogólnej historycznej ścisłości zawartej w książce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)