1.5.22

Kristin Hannah, Słowik

Kristin Hannah, Słowik 

Świat Książki 

Okładka miękka

Ilość stron 560 


W cichej wiosce Carriveau Vianne żegna się ze swoim mężem, który kieruje się na front. Nie wierzy, że naziści zaatakują Francję… ale najeżdżają tłumami maszerujących żołnierzy, karawanami ciężarówek i czołgów, samolotami, które wypełniają niebo i zrzucają bomby na niewinnych. Kiedy niemiecki kapitan zarekwirowuje dom Vianne, ona i jej córka muszą żyć z wrogiem albo wszystko stracić. Bez jedzenia, pieniędzy i nadziei, gdy niebezpieczeństwo narasta wokół nich, jest zmuszona dokonywać kolejnych niemożliwych wyborów, aby utrzymać swoją rodzinę przy życiu. Siostra Vianne, Isabelle, jest zbuntowaną osiemnastoletnią dziewczyną, która z całą lekkomyślną pasją młodości szuka celu i dołącza do Ruchu Oporu. 


Z odwagą i wdziękiem  Kristin Hannah uchwyciła epicką panoramę II wojny światowej i oświetla intymną część rzadko widywanej historii: wojnę kobiet. Słowik opowiada historie dwóch sióstr, oddzielonych latami i doświadczeniem, ideałami, pasją i okolicznościami, z których każda wkracza na własną niebezpieczną drogę ku przetrwaniu, miłości i wolności w okupowanej przez Niemców, rozdartej wojną Francji – przerażająco piękna powieść która celebruje odporność ludzkiego ducha i trwałość kobiet. To powieść, której się nie zapomina. 

 

Słowik Kristin Hannah to fikcja historyczna, której akcja rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Francji podczas Ii wojny siwatowej. Ta pasjonująca historia opowiada o dwóch siostrach, Vianne i Isabelle, które walczą o przetrwanie nazistowskiej inwazji. Ich równoległe historie są tak różne, jak ich osobowości, ale są równie trzymające w napięciu, skomplikowane i emocjonalne. Jako czytelnik możesz zobaczyć wojnę, która toczyła się na froncie domowym, z unikalnego punktu obserwacyjnego każdej siostry. To przejmująca, piękna i tragiczna historia.


Jako starsza siostra, Vianne czuje się odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa swojej młodszej siostrze Isabelle. Kiedy zaczyna się okupacja, Isabelle zostaje wysłana, by zostać z Vianne na wsi, wyrzucona z Paryża przez ojca. Mąż Vianne, Antoine, został wezwany do stawienia się w armii, pozostawiając Vianne i ich młodą córkę Sophie. Gdy Niemcy najeżdżają Paryż, Isabelle rozpoczyna wędrówkę do domu swojej siostry, będąc naocznym świadkiem okrucieństw popełnianych przez najeźdźców.


„Jeżeli moje długie życie czegoś mnie nauczyło, to tego, że miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś -kim jesteśmy.”


Zanim Isabelle pojawia się na progu Vianne, jest zdeterminowana, by dołączyć do ruchu oporu i coś zmienić. Młoda i impulsywna Vianne jest pewna, że jej młodsza siostra zostanie zabita, jeśli nie wszystkie. 


Vianne jest naiwna, nie będąc świadkiem działań najeźdźców, jak jej siostra. Wierzy, że jeśli będą trzymać głowę spuszczoną i nie będą zwracać na siebie uwagi, nic im nie będzie. Przestrzega zasad i próbuje zapanować nad wyzywającymi zachowaniami Isabelle, zanim będzie za późno.


Jednak wraz z upływem czasu i coraz trudniejszą okupacją siostry rozchodzą się. Każdy z nich wyrusza innym kursem, próbując przeżyć najlepiej, jak potrafi. Pomimo dzielącej ich odległości, każda z sióstr na różne sposoby walczy z nazistowską inwazją. Śmiała Isabelle aktywnie pomaga alianckim lotnikom w ucieczkach, a łagodna Vianne zaczyna ukrywać żydowskie dzieci.


Ta porywająca historia przykuła moją uwagę od początku do końca. To pięknie napisana, inspirująca opowieść. Chociaż Słowik jest uważany za fikcję, jest mocno osadzony w zbadanej prawdzie. Postać Isabelle jest oparta na nieżyjącej już Andrée de Jongh (1916-2007) - niesamowitej kobiecie, która wielokrotnie ryzykowała życiem, pomagając brytyjskim i amerykańskim żołnierzom uciec pieszo z okupowanej przez nazistów Belgii i Francji.


Słowik Kristin Hannah to opowieść o kobietach, które przetrwały w niewyobrażalnych okolicznościach – niedocenianej płci, która znajduje sposób na działanie. Pokazuje czytelnikom, że czasami opiekuńczość wymaga niebezpiecznego ryzyka, strach często towarzyszy aktom odwagi, a ci, którzy mogą wydawać się słabi, mogą rzeczywiście posiadać niesamowitą siłę. Nie chciałam, aby ta książka się skończyła, bo nie chodzi tylko o spustoszenia wojny, ale także o miłość, życie i buntowniczą odwagę.


„Niektóre opowieści po prostu źle się kończą. Nawet historie miłosne. Zwłaszcza one”.


Te kobiety, które miały wszystko (i wszystkich) do stracenia, stawiają wszystko na szali, aby pomóc innym.


Umiejętności pisarskie autorki są ogromne, gdy uchwyciła rozdzierającą serce dewastację, jaką naziści wyrządzili swojej społeczności. Z dużą dawką adrenaliny, strachu i odwagi, pięknie i z szacunkiem Słowik Kristin Hannah jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto lubi książki historyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)