23.9.21

Fannie Flagg, Powrót do Whistle StopFannie Flagg, Powrót do Whistle Stop

Wydawnictwo Literackie 

Okładka miękka

Ilość stron 320W 1987 roku opublikowano „Smażone zielone pomidory” Fannie Flagg w Whistle Stop Café. Rozczulająca powieść badała przyjaźń między Evelyn Couch, rozczarowaną gospodynią domową w średnim wieku, a Ninny Threadreadgoode, starszą kobietą mieszkającą w domu opieki. Ninny miała do opowiedzenia zdumiewające historie o tętniącej życiem kolejowej kawiarni w małym miasteczku w Alabamie na wschód od Birmingham w latach 30. XX wieku. Fabuła skupiała się na tematach rodziny i przyjaźni – i składanych w nich poświęceniach – a także starzenia się, zmieniających się krajobrazów i rasizmu.


Długo oczekiwany sequel Flagg koncentruje się na Buddy Threadreadgoode Jr., synu zmarłej Ruth Jamison, który kiedyś prowadził kawiarnię Whistle Stop Cafe z Imogene „Idgie” Threadreadgoode, żądną przygód, zbuntowaną chłopczycą. Poprzez mozaikę scen historia Buda rozwija się od lat 30. XX wieku: jak radził sobie z życiem z brakiem ręki, kontuzją doznaną w wypadku kolejowym, gdy miał sześć lat, aż został weterynarzem; jak ciocia Idgie została najlepszą przyjaciółką i cheerleaderką Buda, nawet po tym, jak sprzedała kawiarnię i przeniosła się na Florydę; jak Bud zakochał się i poślubił swoją ukochaną z dzieciństwa i wychowali córkę Ruthie, kobietę, która ma własną historię do opowiedzenia.


Podobnie jak w „Smażonych zielonych pomidorach”, Flagg wypełnia krótkie fragmenty rozdziałów przytulnymi urywkami plotek o mieszkańcach miasta Whistle Stop – niezapomnianych postaciach z pierwszej książki – którzy opuścili miasto i zakorzenili się gdzie indziej. Należą do nich Dot Weems, listonosz i niesławna pisarka listów; Opal Butts z lokalnego salonu kosmetycznego; Szeryf Grady; oraz Sipsey i Big George, byli kucharze w kawiarni. Jednak to historia Buda służy jako główny wątek, który łączy zabawną, porywającą narrację.


Bud – teraz wdowiec po osiemdziesiątce na emeryturze – z miłością i tęsknotą spogląda wstecz na swoje dni w Whistle Stop. Mieszka w domu seniora w Atlancie w pobliżu córki Ruthie, żony i matki uwięzionych w walce o władzę i klasową z apodyktyczną, elitarną teściową. Oddany ojciec i córka burze pogodowe, które ostatecznie splatają tęskną, minioną nostalgię za przeszłością z trudnymi realiami życia w teraźniejszości. Niespodziewana kolorowa Evelyn Couch (jednocześnie odnosząca sukcesy, innowacyjna bizneswoman) mieszkając- w Birmingham, pojawia się ponownie i sprytnie zmienia ich życie.


Opowieść rozkwita w stylu vintage – ludowym i dobrym samopoczuciu. Obfitość południowego uroku zachwyci zarówno czytelników pragnących wrócić do ukochanego Whistle Stop, jak i tych, którzy chcą odwiedzić go po raz pierwszy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)