21.9.21

Michael Ende, MomoMichael Ende, Momo

Wydawnictwo Mamania

Okładka twarda 

Ilość stron 312


Prosta, elegancka proza ​​sprawia, że ​​to przepiękne wydanie klasycznej opowieści jest poruszające. 


Momo, sierota mieszkająca samotnie w amfiteatrze bezimiennego europejskiego miasta, jest utalentowanym i empatycznym słuchaczem, który żyje chwilą. Kiedy mroczni szarzy mężczyźni zaczynają infiltrować miasto, jej talenty są najlepszą bronią, jaką ludzkość ma przeciwko ich inwazji.  


Ta surrealistyczna fantazja autora jest nowoczesnym klasykiem dla wszystkich grup wiekowych. Okładka i ilustracje wnętrza, nadają książce zaktualizowany wygląd. Czarno-białe rysunki rozsiane po całym tekście dodają przyjemny wizualny wymiar historii.


Akcja rozwija się w prosty i linearny sposób, napięcie rośnie, gdy szarzy mężczyźni coraz mocniej wywierają wpływ na miasto. Są złodziejami czasu, a ich walka z Momo to konflikt między wydajnością i konsumpcjonizmem a indywidualnością i radością. W miarę jak mieszkańcy miasta zaczynają stawiać swoje osobiste potrzeby na równi z wydajnością, życie staje się mniej przyjemne. Po wizycie szarego mężczyzny fryzjer z darem gadania postanawia odrzucić swoje osobiste powiązania z innymi, aby móc pracować szybciej, ale w tym procesie staje się prawie nierozpoznawalny.  Barman odgania starych mężczyzn, którzy przez cały dzień spędzali wspólnie czas w jego knajpce, aby zrobić miejsce dla stałych rotacji lepiej płacących klientów. Dorośli pojedynczo poddają się presji czasu. 


Ende komentuje: „czas to życie, a życie mieszka w sercu”. Ten sentyment będzie silnie rezonować u współczesnego czytelnika w każdym wieku. Tematy równowagi między pracą a życiem, znaczenie relacji międzyludzkich i kontrolowania własnego zarządzania czasem są dziś aktualne i ważne. 


Cudowna! Tak dobra, że jest prawdopodobnie jedną z lepszych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Zawiera przepiękną lekcję: że każda sekunda twojego życia jest cenna. Polecam czytelnikom w wieku 10 lat i starszych rzecz jasna. Idealna na prezent. Koniecznie musi się znaleźć w Waszej biblioteczce. Wydanie jest obłędne. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)