18.6.22

Virginie Aladijdi, Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez przemocy objaśnione dzieciom

Virginie Aladijdi, Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez przemocy objaśnione dzieciom

Wydawnictwo Papilon 

Okładka twarda 


Książkę zamówiłam w TaniaKsiazka.pl 


Kto jest właścicielem majestatycznej akacji, która stoi na afrykańskiej równinie? Szakal Feluś, zebra Albert czy małpa Zyzio? Każdy z nich walczy. Każdy ma swoje powody… Wszyscy są źli i bardzo zdenerwowani. Z pomocą skłóconym zwierzętom przychodzi żyrafa Teresa, której wielkie serce potrafi usłyszeć to, co kryje się pod osądami i atakującymi słowami.


Cóż za wspaniała książka. Fabuła może wydawać się bardzo prosta, gdy zwierzęta, które tak bardzo cieszyły się akacją, nagle zaczną walczyć o ustalenie, kto jest prawdziwym właścicielem.

Naprawdę doceniam sposób, w jaki żyrafa Teresa zdołała, dzięki bardzo prostemu pytaniu, uświadomić początkującym awanturnikom, że muszą pomyśleć, zanim zaczną działać. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego druga osoba jest zła? Czy jesteś osobą optymistyczną, która idzie na wojnę, gdy tylko sprawy przybierają inny obrót?
Bardzo doceniam prostotę pejzaży i wkomponowanie w nie tekstu. Obraz staje się wówczas podporą (bardzo dobrze zrobione) dla przekazu i umożliwia, dzięki inscenizacji zwierząt, utożsamienie młodych czytelników z doświadczaną sytuacją.


Nadanie zwierzętom tej ludzkiej strony jest bardzo mądrym wyborem i będzie miało większy wpływ, przynajmniej na dzieci, niż moralizatorskie monologi, których wielkimi mistrzami są rodzice.


Bardzo podobało mi się również używanie złożonych zdań z „trudnym” słownictwem, przynajmniej dla najmłodszych, ale także obecność pięknego arkusza wyjaśniającego, który zachęca rodziców do propagowania komunikacji bez przemocy w środowisku rodzinnym i szkolnym.


To książka, którą powinni dostać w ręce wszyscy rodzice pragnący przekazać wartości, które są coraz bardziej zagubione. Autorom poprzez prostą opowieść o zwierzętach walczących o terytorium udaje się położyć podwaliny pod dyskusję pozwalającą na rozbrajanie konfliktów jeszcze przed ich wystąpieniem. Bardzo ciekawa publikacja. 


Koniecznie zajrzyjcie do zakładki Książki popularnonaukowe ;) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)