22.8.22

Mike Unwin, Migracje. Niezwykle podróże zwierząt

Mike Unwin, Migracje. Niezwykle podróże zwierząt 

Czytalisek 

Okładka twarda 


Wyobraź sobie, że musisz co roku przeprowadzać się do domu, nie z wyboru, ale po to, by przeżyć. Aby znaleźć pożywienie, uciec przed drapieżnikami, rozmnażać się, znaleźć chłodniejsze lub cieplejsze temperatury… to jest sytuacja, w której znajduje się wiele zwierząt. I tak każdego roku duże i małe zwierzęta przemieszczają się z miejsca na miejsce. Przemierzając ląd, rzeki, lód, morza, oceany, lasy, góry i pustynie, wyruszają w podróże po całym świecie. Bez nawigacji satelitarnej lub map Google, które je poprowadzą. polegają one na swoim niezwykłym wyczuciu kierunku, a wiele z nich wraca do tych samych miejsc co roku.


Migracje są istotną częścią przetrwania, pozostawanie w bezruchu oznaczałoby pewną śmierć. W tej wspaniałej książce Mike Unwin opowiada o fascynujących podróżach dwudziestu dwóch niesamowitych zwierząt. Od motyla monarcha, którego dwukierunkowa migracja zajmuje cztery pokolenia, po rybitwę popielatą, która odbywa oszałamiającą wędrówkę od bieguna do bieguna, najdłuższą ze wszystkich zwierząt. Czytelnicy poznają wiele różnych zwierząt, które pływają, ślizgają się, wędrują, biegają, tupią, przemykają i trzepoczą na całym świecie.

Śmiać się z pingwinów cesarskich, które – gdy ich stopy zmęczyły się chodzeniem – opadają na brzuszki i ślizgają się po lodzie (podobno nazywa się to zjeżdżaniem na sankach), podziwiają dziesięć milionów nietoperzy owocożernych, które migrują do Lasu Kasanka, obszar wielkości czterech boisk piłkarskich i spędź wieloryb z humbakiem, którego migracja sprawia, że ​​wykonuje najdłuższy przepływ ze wszystkich zwierząt na Ziemi. Ciągle byłam zdumiony tym, co czytałam i regularnie dzieliłam się faktami i wyczynami z moim mężem.


Każde zwierzę prezentowane jest na podwójnej stronie. Oszałamiająca grafika Jenni Desmond przedstawia zwierzęta podczas migracji, a bogaty i pouczający tekst Unwina jest doskonale przygotowany dla młodych czytelników. Umiejętnie wyjaśnia przyczyny migracji, czas jej trwania oraz trasę migracji. Mapa na końcu wyraźnie wskazuje ścieżki migracji, którymi podąża każde z przedstawionych zwierząt.


Naprawdę niesamowita książka z zapierającymi dech w piersiach ilustracjami. Czytelnicy będą zachwyceni niezwykłymi podróżami, jakie odbywają zwierzęta. Polecam dla wieku 8+.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)