2.8.22

Marek Gaworski, Śmierć, bale i skandale

Marek Gaworski, Smierć, bale i skandale 

Wydawnictwo Arkady 


Barwne opowieści o najsłynniejszych i najbogatszych, których dziś nazwalibyśmy… celebrytami.


Książka o arystokratach ze szczególnym zamiłowaniem do dzieł sztuki, kolekcjonowania malarstwa, rzeźby i biżuterii, co traktowali nie tylko jako lokatę kapitału, ale przede wszystkim jako dowód ich społecznego statusu. Lekkomyślność, z jaką kolekcje budowano, a potem parcelowano, każe nam doceniać fakt, że wiele ich elementów nadal możemy podziwiać w muzeach.


Marek Gaworski jest autorem ponad 60 książek, albumów i monografii o zamkach, pałacach i innych zabytkach w Polsce, w ostatnich latach szczególnie skoncentrowanym na losach dawnej arystokracji.


Autor prezentuje rzesze osób, które odegrały ważną rolę w historii Polski. Skupia się na arystokratycznych rodach: Potockich, Czartoryskich, Poniatowskich, Zamoyskich i Lubomirskich. Ponadto przewijają się w niej też król August II Mocny i Anna Orzelska, dziesiątki dam, matron i kurtyzan, a poniekąd również Napoleon Bonaparte, Alfons Mucha i jego Brunetka.


Lektura całkowicie mnie pochłonęła. Napisana lekkim piórem, wciągająca, ze smaczkami, których nie dowiemy się z podręczników szkolnych. 


Oczywiście polecać nie muszę, wiadomo, że warto, zdecydowanie warto sięgnąć po tak interesującą lekturę. Na pewno sięgnę po inne publikacje pana Marka Gaworskiego. Bogato ilustrowana pozycja, dużo zdjęć, które trzeba zobaczyć. Kopalnia wiedzy dla osób, które kochają sztukę i fascynują się historią.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)