24.7.22

Kate Bryan, Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszch artystycznych parKate Bryan, Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszch artystycznych par

Wydawnictwo Arkady


„Sztuka w afekcie” przedstawia historie najsławniejszych par artystów, odkrywając pasje, wyzwania i miłosne relacje skrywające się za największymi dziełami sztuki na świecie.


Poprzez szeroki przekrój XX-wiecznych par: od Fridy Kahlo i Diego Rivery do Josepha Cornella i Yayoi Kusamy, od Josefa i Anni Albers do Gilberta & George'a, Kate Bryan śledzi początki miłosnych relacji, a czasem też ich dramatyczne rozpady, aby ujawnić, jak wielki może być wpływ miłości na proces twórczy. Opowiadając o długotrwałych współpracach i krótkich namiętnościach, Sztuka w afekcie rzuca światło na jedne z największych historii miłosnych XX wieku.

.

„Sztuka w afekcie” to ciekawe spojrzenie na to, jak artystyczne działania i relacje wpływają i definiują pracę twórczą. Autorka Kate Bryan wykorzystuje krótkie biografie, aby rzucić okiem na to, w jaki sposób (lub czy) sztuka i życie artystów krzyżowały się ze sobą.

To przepiękne wydanie od Wydanaictwo Arkady ma 184 strony twardej oprawie.

Mamy erudycyjne, dobrze napisane wprowadzenie autorki. Zawiera część filozofii stojącej za jej podejściem do tematu, a także kilka bardzo interesujących obserwacji dotyczących dynamiki interakcji osobistych i zawodowych w partnerstwie artystycznym. W jaki sposób odnosili się do siebie, jak przemierzali różne poziomy sławy w swojej sztuce itp. Czytanie przedmowy wzmocniło moje zrozumienie i radość z biografii. Każdy z nagłówków sekcji jest ładnie zilustrowany.


Nie znałem wszystkich uwzględnionych artystów, a było kilka par, których prace znałem tylko z jednym, a nie z drugim. Wszystkie pary w książce pochodzą z ostatnich 140 lat; począwszy od Camille Claudel&Auguste Rodin do dnia dzisiejszego. Pary są mieszaną grupą, od zamężnych par heteroseksualnych, gejów i jednego namiętnego, ale nieskonsumowanego związku platonicznego. Są artyści reprezentujący wiele różnych kultur i grup etnicznych.


Byłby to dobry wybór dla czytelników zainteresowanych sztuką, fanów artystów i jako prezent. Uwielbiam takie publikacje ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)