14.7.22

Ernest Hemingway, Zaś słońce wschodzi

Ernest Hemingway, Zaś słońce wschodzi 

Wydawnictwo Marginesy 

Okładka twarda 


„Zaś słońce wschodzi”, której akcja toczy się w latach 20. XX wieku, opowiada o grupie emigrantów, którzy wędrują po Europie w poszukiwaniu zadowolenia. Lekkomyślnie wydają pieniądze, piją zadziwiające ilości alkoholu, oddają się reprezentatywnemu rasizmowi/seksizmowi i rzadko robią coś pożytecznego. Narrator Jake Barnes służył i został ranny podczas I wojny światowej, zanim przeniósł się do Europy. Jest typowym bohaterem Hemingwaya: zwięzły, męski i nieco bardziej lubiany niż jego przyjaciele (ale niewiele).


Proza Hemingwaya, jak zawsze, jest skutecznym połączeniem jasnego, uporządkowanego opisu i okazjonalnego metaforycznego rozmachu. Książkę czyta się dobrze, a Hemingway często usypia czytelnika w rozbrajającym transie, zanim wbije go jakąś łysą obserwacją o daremnym charakterze istnienia. On jest torreadorem, a my bykiem, tak bardzo pragniemy zająć się rzeczami, których nie zauważamy, dopóki retoryczny miecz Hemingwaya nie zada już swojego śmiertelnego ciosu. Ten ton brutalnego fatalizmu jest nieubłagany w całej powieści, z zaledwie kilkoma wytchnieniami.


„Zaś Słońce wschodzi” powoli, ale w drugiej połowie znacznie się poprawia. Jake, Brett i ich przyjaciele jadą do Pampeluny, aby wziąć udział w corocznej fieście i zobaczyć walki byków, i to właśnie wśród tych uroczystości ich dysfunkcyjna dynamika osiąga punkt kulminacyjny. Ludzie rozpadają się, machają pięściami, panuje ogólna złośliwość. Interpersonalna brzydota miesza się z eleganckimi opisami walk byków Hemingwaya – okrutnym kontrastem, który komplikuje fascynująca, ale nieetyczna natura zabijania niewinnych zwierząt dla sportu.


„Zaś słońce wschodzi” to błyskotliwa powieść, dzięki której Ernest stał się jednym z najwybitniejszych powieściopisarzy swoich czasów.

.

.

Jakie macie plany na sobotę ? :)

.

.

.

.

#sobota #lenistwo #odpoczynek #bookstore #booksofinstagram #bookblogger #bookstagramfeature #booknerdigans #bookquotes #bookcover #bookclub #bookishfeatures #Bookmark #bookshop #bookreview 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)