12.9.22

Joyce Carol Oates, Blondynka

. Joyce Carol Oates, Blondynka

Wyd. Marginesy 


Blondynka  to fikcja, nową wizją życia Marilyn Monroe, którą Joyce Carol Oates naprawdę zbadała na podstawie różnych książek i dokumentów. W notatce autorka wyjaśnia, że nie uwzględniła wszystkich związków Marilyn Monroe, problemów zdrowotnych i aborcji, zamiast tego skupiła się na kilku wybranych. 


Większość filmów z MM oglądałam. Dla mnie to ikona Hollywood i symbol seksu. Emanuje urokiem, pewnością siebie i zmysłowością, ale w tej książce autorka opowiada historię Normy Jean Baker, dla której Marliyn jest po prostu kolejną postacią do grania, taką jak te w jej filmach. Uważam ten pomysł za najbardziej fascynujący.


Norma Jean była skromna, podatna na zranienie i nieświadoma swojego ciała i seksualności. MM była wynalazkiem. Joyce Carol Oates portretuje MM od małego dziecka, mieszkającego z matką, do czasu pobytu w sierocińcu, wczesnego małżeństwa, a następnie do roli jednej z najbardziej utytułowanych aktorek filmowych swoich czasów. Autorka naprawdę zagłębia się w jej psychikę, niepewność w pracy i życiu, w jej marzenia o byciu matką oraz potrzebę miłości i uznania ze strony mężczyzn. 


Historia MM czasami łamała mi serce, jak ta niepewna siebie młoda kobieta, która chciała być aktorką i robić poważniejsze filmy, została wykorzystana i stała się kimś, kim nie była, kimś, kogo wymyślili i kimś, kogo nie zawsze lubiła. 


Autorka bada szczegółowe postacie, relacje i sytuacje. W latach 50 i 60 Hollywood było domeną mężczyzn, a kanapa castingowa była prawdziwa,. Wykorzystywanie Normy Jean było szokujące, była pod kontrolą, zarabiała mniej niż inne aktorki, oczekiwała, że będzie spać z wieloma osobami odpowiedzialnymi i nie miała wyboru, w jakim kierunku zmierza jej kariera ; była  własnością.


W tej książce jest tyle tragedii, większość z nich znałam z lektury biografii, że momentami trudno było ją czytać.


Blondynka to niesamowity remake życia Normy Jean i jej alter ego Mm. Autorka trzyma lustro w ówczesnej tajemnicy Hollywood, wyzysku Marilyn i kultury narkotykowej, która ostatecznie doprowadziła do jej przedwczesnej śmierci. Pięknie napisana oddaje istotę Normy Jean w tak wielu szczegółach, że czujesz się jak kolejny podglądacz jej życia. To gwiazda, która zawsze będzie świecić jasno, jedna z najbardziej kultowych aktorek XX wieku.  czekam Netflixową adaptację tej książki już we wrześniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)