12.2.21

Najpiękniejsze książki o miłości
Na samym początku, muszę zaznaczyć, że jestem typową romantyczką. Uwielbiam historie miłosne zarówno na ekranie, jak i na papierze. Bo czy ktoś z Was znajdzie lepszy temat niż miłość, który inspiruje ludzkość od początków istnienia świata? Miłość to najpiękniejsze uczucie, ale nierzadko bywa także trudne. Silna, piękna i dobra, czasem destrukcyjna, doprowadzająca do rozpaczy i obłędu. Przybiera różne formy. Dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych uosobieniem cierpienia, a nawet stoczeniem się na samo dno. Niektórzy żyją tylko dla niej, a inni z jej powodu potrafią doprowadzić do śmierci.

Chciałabym Was zaprosić do zapoznania się z moją subiektywną listą książek o miłości.

 


Przeminęło z wiatrem

„Nawet najbardziej nieśmiertelna miłość może się wyczerpać”.

 

Tragiczna historia wielkiej miłości. O tej książce już wszystko zostało chyba powiedziane i napisane. Jedna z najbarwniejszych par w dziejach literatury – Scarlett O’Hara (najpiękniejsza panna w powiecie o roziskrzonych, szmaragdowych oczach) i Rhett Butler (piekielnie przystojny, diabelnie szczery, o niechlubnej sławie i ciętym języku), jedno warte drugiego. Mieszanka wybuchowa, która wywołuje uśmiech na ustach czytelnika. Jednak historia ta nie skończy się happy endem. Książka pokazuje, że gonienie za mrzonkami może nam odebrać to, co najważniejsze, czyli prawdziwą miłość. Bo namiętność nie wystarczy i kiedyś przeminie. Bez pudełka chusteczek nie zasiadajcie do czytania. Wichrowe wzgórza

„Pozostań przy mnie na zawsze
– przybierz, jaką chcesz, postać
– doprowadź mnie do obłędu,
tylko nie zostawiaj mnie samego w tej otchłani,
gdzie nie mogę Cię znaleźć!
Nie mogę żyć bez mojego życia.
Nie mogę żyć bez mojej duszy!”

 

Historia miłości przeklętej, a zarazem najmroczniejszej, z jaką miałam do czynienia. Heathcliff  bez wątpienia kochał Cathy miłością ślepą, bezgraniczną i nieskończoną. Dla niej postanowił się wzbogacić i zdobyć wykształcenie, poświęcił wszystko, a w zamian nie dostał nic. Takie postępowanie przyniosło tylko żądzę zemsty i przemieniło Heathcliffa w monstrum pełne nienawiści. Wzruszająca opowieść o pożądaniu i głębokim, tragicznym uczuciu. Bardzo ważną rolę w utworze odgrywają moczary i wrzosowiska, które nadają powieści iście gotycki charakter. Książka daje do myślenia i na pewno nie pozwoli o sobie zapomnieć. 

 


Anna Karenina

„Zawsze cię kochałam, a gdy się kogoś kocha, to kocha się całego człowieka, takiego, jaki jest, a nie takiego, jakim by się go mieć chciało.”

 

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet występujących w literaturze. Głównym wątkiem w tej książce jest miłość pomiędzy Anną i hrabią Wrońskim. Może nie było by w tym nic nadzwyczajnego (bo jak można czepiać się zakochanej pary, prawda?), gdyby Anna nie była mężatką i matką kilkuletniego chłopca. Akcja osadzona została w XIX wieku, a co za tym idzie nasza bohaterka stała się ofiarą panujących zasad.  W imię miłości opuściła męża, by połączyć się z ukochanym. Jednak w miłosnym uniesieniu zaczynają docierać do niej matczyne uczucia, a wyrzuty sumienia nie dają spokoju. Anna rozdarta między tym, co słuszne a konieczne decyduje się na tragiczny krok. Tołstoj niesamowicie wczuł się w psychikę kobiety upadłej; kobiety, która z miłości uległa pokusie, a co za tym idzie została społecznie wykluczona. A chciała być po prostu szczęśliwa. Jak dla mnie to jedna  z najpiękniejszych i najsmutniejszych historii. 

 


Duma i uprzedzenie

„Określenie “szaleńczo zakochany” jest banalne, wątpliwe i tak nieokreślone, że daje mi zgoła niewielkie pojęcie o sprawie. Często kwituje się nim zarówno uczucie wynikające z półgodzinnej znajomości, jak i prawdziwą miłość.”

 

W końcu zrobi się nieco weselej. W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć tej słynnej powieści. Niezwykle cenię sobie książki Jane Austen, pełne ciepła i humoru, które zawsze wywołują uśmiech na mojej twarzy. Duma i uprzedzenie to przepiękna opowieść o tym, że pierwsze wrażenie nie zawsze jest dobre, a wręcz często bywa mylne. Niesamowicie subtelny wątek romansowy i przepiękne ukazanie epoki, gdzie liczyły się powłóczyste spojrzenia, delikatne muśnięcia i słowa pełne obietnic. Czasy niezwykłe, odległe, ale tak bardzo romantyczne. Książka przepełniona jest ironią, błyskotliwymi uwagami, które powodują wybuchy śmiechu. Wzruszająco-zabawna wielowymiarowa powieść. I w końcu pierwsza historia z zestawienia, która kończy się szczęśliwie.

 

Buziaki, Paulina

1 komentarz:

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)