21.2.21

Liz Nugent, Obsesja LydiiLiz Nugent, Obsesja Lydii

Wielka Litera 

Okładka miękka

Liczba stron 360 


Jakim absolutnym talentem jest Liz Nugent. Irlandzka autorka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a książka „Obsesja Lydii” to pod każdym względem fenomenalna  powieść psychologiczna z ostrą inteligencją, wnikliwością oraz cichym napięciem, Trudno byłoby znaleźć inną autorkę,  która pisze z taką samą nieskomplikowaną zręcznością jak Nugent - jej czysta, rzeczowa proza i szczere obserwacje natury ludzkiej łączą się tutaj, by dostarczyć naprawdę wyjątkową lekturę.bezceremonialna i całkowicie pochłaniająca, szokuje i urzeka nie krwią i posoką, ale tragiczną zdolnością zdesperowanych, zwykłych ludzi do robienia strasznych rzeczy. Lektura obowiązkowa! 


Nugent genialnie łączy przenikliwy wgląd i inteligencję emocjonalną z przystępną, wciągającą strukturą fabularną pełną dobrych zwrotów akcji. Szybkie tempo, którymi rozdziały, ostre jak brzytwa spostrzeżenia autorki. To nie jest powieść pełna emocji i przerażających seryjnych morderców, ale jest równie wciągająca - a sposób, w jaki autorce udalosię to osiągnąć, można prześledzić bezpośrednio z powrotem do tego, jak bardzo jej ocena ludzkiej natury jest prawdziwa. Nugent ma talent do zagłębiania się w ciemne zakątki ludzkości i wyciągania paskudnych małych nitek, które żyją w każdym z nas. Brak poczucia bezpieczeństwa, chciwość, zaborczość - cechy, które prawdopodobnie wszyscy przejawialiśmy w takim czy innym momencie (bez względu na to, jak bardzo byśmy tego nie chcieli), zostają wyniesione na światło dzienne i prowadzą do druzgocącego końca „Obsesji Lydii”. Tutaj Nugent bada tragedie i niesprawiedliwości spowodowane przez ludzi, którzy są po prostu ludźmi: dążenie do własnego interesu, ochrona siebie i swoich bliskich oraz podążanie ścieżką najmniejszego oporu, aby uzyskać to, na co zasługują. Autorka  stworzyła historię z tak prostym, a niezwykle przekonującym założeniem.


Mówiąc o odkrywaniu ciemnych zakątków ludzkości, czytelnicy nie będą więc zaskoczeni, że Nugent ma również talent do tworzenia postaci, które są całkowicie nielubiane w najlepszy możliwy sposób. To nie jest książka, która przedstawi twojego nowego ulubionego bohatera lub bohaterkę kryminału, ale z pewnością jest to książka, która zapewni mistrzowski kurs pisania złożonych, dokładnie opracowanych antybohaterek. W centrum pojawia się Lydia  kobieta, która wydaje się mieć wszystko: wspaniałą rezydencję w Dublinie, mąż z powszechnie szanowaną karierą sędziego i syn, któremu jest całkowicie oddana. Co mogłoby pójść źle? Kiedy mąż Lydii zabija młodą kobietę, zostaje rzucona w wir tajemnic i oszustw. Ale Lydia nie jest zwykłą „żoną w rozpaczy”. Nie, Nugent nadaje Lydii głębię charakteru, jaką powinna mieć każda tytułowa „żona” w każdym aktualnym krajowym thrillerze. Nie jest ofiarą i nie zamierza pozwolić, aby świat jej rodziny został wywrócony - ani nie pozwoli synowi zbliżyć się do odkrycia tajemnic ukrytych w granicach ich malowniczego domu. W miarę jak sekrety i kłamstwa otaczające główną konstrukcję historii, czytelnicy obserwują subtelne, ale nieuniknione pogorszenie się głównej bohaterki.  cichy i wyważony, ale istnieje - i prowadzi do szokującego i oszałamiającego wniosku. Warstwy i sprzeczności postaci Lydii są kluczowe dla napięcia i ciemnej klaustrofobii, a czytelnicy będą kochać i nienawidzić tej postaci matki w równym stopniu.


mistrzowska, całkowicie uzależniająca powieść, którą musicie przeczytać. 


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)