28.2.21

Luca di Fulvio, Chłopiec, który znalazł słońce nocą
Luca di Fulvio, Chłopiec, który znalazł słońce nocą 

Esteri

Okładka miękka

Liczba stron 748„Chłopiec, który znalazł słońce nocą” potwierdza niezwykły talent narracyjny pisarza, który niejako przypomina wielkich powieściopisarzy. Luca Di Fulvio wciąga czytelnika do, małej doliny w Alpach Wschodnich, w późnym średniowieczu. W tym historycznym kontekście, opisanym przez autora z wielką uwagą i dbałością o szczegóły, rozgrywa się epos Marcusa II, który pozbawiony wszystkiego, ale z wielką odwagą konfrontuje życiowe próby, napędzane miłością do Eloisy i pragnieniem wolności.


Di Fulvio miesza historyczne postaci i wydarzenia, takie jak sobór w Konstancji (1414-1418), z którego udaje mu się uchwycić - z wielką ironią - wszystkie sprzeczności (które doprowadzą do narodzin ruchu protestanckiego sto lat później), z innymi owocami wyobraźni: wielowymiarowe postaci, które poruszają serce czytelnika; jak uparta i odważna Eloisa; szorstka położna Agnete, kobieta w jednym kawałku ze złotym sercem; mądry i tajemniczy Rafael; nieustraszony przywódca rebeliantów Volod Czarny; Emoke, kobieta o anielskim głosie zdolna do czytania przyszłości; bezlitosny Ojsternig, pożarty nienawiścią i najwyraźniej niezdolny do miłości; i oczywiście, mały chłopiec, który staje się mężczyzną ścigającym marzenie o zmianie świata.


Powieść nie ogranicza się zatem do przyjemnej opowieści o uzurpacjach, zdradach, krwi, miłości i zemście, ale oferuje wspaniały fresk społeczeństwa żyjącego od schyłku średniowiecza do świtu współczesności. Człowiek renesansu, który staje się kowalem własnego losu z możliwością zbudowania siebie i zdobycia miejsca w świecie: dokładnie tak, jak bohater opowieści, który w swoim długim poszukiwaniu prawdy nie rozumiał już jako zwykłego dogmatycznego produktu objawienia religijnego , odkrywa znaczenie zachowania godności i walki o wolność.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)