27.2.21

Diane Setterfield, Trzynasta opowieśćDiane Setterfield, Trzynasta opowieść 

Wydawnictwo Albatros

Okładka twarda 

Liczba stron 448 


Jako ogromna miłośniczka książek, mam coś wspólnego z główną bohaterką Margaret. Książki tak ją absorbują, że zawsze siada, żeby nie przewrócić się i nie zranić, bo jest pogrążona w opowieści. Margaret pracuje w księgarni swojego ojca, czytając XIX-wieczne powieści i od czasu do czasu pisze biografie nieznanych postaci literackich. Najbardziej ekscytującą rzeczą w życiu Margaret jest rodzinny sekret, który odkryła jako dziecko i naznaczył ją jak bliznę.


Pewnego dnia otrzymuje list z prośbą o pomoc jako biograf od Vidy Winter, autorki tak doniosłej, że kilkunastu biografów podjęło już próbę napisania jej historii życia (i nie udało się). Vida opowiedziała ich już wiele, ale dopiero teraz jest gotowa powiedzieć prawdę. Podczas współpracy, która odbywa się głównie w bibliotece marzeń każdego miłośnika książek, udaje im się przepracować obie ich historie, wraz z niewielką obsadą oddanych sług i jednym sprytnym kotem w teraźniejszości oraz z obsadą bliźniaków, duchów i jedną przebiegłą guwernantką.


Jest to list miłosny do książek, w szczególności gotyckich opowieści, które mają ukryte tajemnice, które musisz odkryć, takich jak Jane Eyre. 


Jeśli jesteś fanem sag rodzinnych, rozległych posiadłości i kochasz dobrą historię o rodzeństwie, na pewno Cię wciągnie. Jeśli jesteś miłośnikiem książek i przypadkiem podobała ci się właśnie Jane Eyre, ta książka jest dla Ciebie. 


Setterfield serwuje nam bajkę z porzuconymi dziećmi, powieść gotycką z przerażającą rodzinną posiadłością i szalonymi krewnymi oraz opowieść o duchach ze znikającymi książkami i dziewczyną we mgle. Pięknie napisana powieść z szybką fabułą, atmosferą i dowcipnym dialogiem. Autorka  zapewniła lekturę, która zadowoli każdego miłośnika książek.


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)