27.1.22

Sara Gay Morden, Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Sara Gay Morden, Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Wydawnictwo Marginesy 

Okładka miękka

Ilość stron 472 Kiedy Maurizio Gucci przejął kontrolę nad imperium Gucci w połowie lat 90. po tym, jak wymanewrował swojego wujka i kuzynów we wrogim przejęciu, uznał, że torby płócienne nie są luksusowe dla Gucciego i nakazał z dnia na dzień odciąć linię produktów. To 100 milionów dolarów przychodów, obniżonych z dnia na dzień, bez niczego nowego, co mogłoby je zastąpić. Resztki towaru zostały wysłane do gnicia w magazynach. Była to jedna z wielu decyzji, w połączeniu z wymykającymi się spod kontroli wydatkami, które doprowadziły Gucci z rozwijającej się i odnoszącej sukcesy firmy w spiralę spadkową. W pewnym momencie Maurizio był tak spłukany (długi osobiste 40 milionów dolarów, jak i firma na minusie), że pożyczał pieniądze od swojego kierowcy. Jego sekretarka musiała stawić czoła spłacie rachunków dostawcom i pracownikom w ratach, aż w końcu zgodził się ustąpić i został wykupiony przez Investcorp w jednej z najbardziej udanych IPO w branży mody i dóbr luksusowych.


To jest niesamowicie dobrze napisana książka. Okładka wabi intrygą morderstwa, ale w rzeczywistości są tylko dwa rozdziały poświęcone tej części historii Gucci, jeden na początku opisuje morderstwo, a drugi na końcu opisuje proces. Reszta książki jest o biznesie: fiasko w sali konferencyjnej, rodzinne zmagania o władzę, batalie prawne i świat bankowości inwestycyjnej.


Dla każdego, kto interesuje się modą i dużymi markami, jest to świetny wgląd w to, jak te firmy są budowane, kupowane i sprzedawane. Nie chodzi tylko o kampanie reklamowe i wielkie nazwiska. Same rachunki prawne sprawią, że oczy ci łzawią.


Autorka tej książki jest zdumiewająca, jak wiele informacji (i niejasnych, niedostępnych publicznie) odkryła na temat rodzinnego dramatu Gucci, a także wszystkich prawnych bitew.


Poleciłabym ją każdemu, kto jest bardzo zainteresowany biznesem modowym, ponieważ większość książki dotyczy działalności biznesowej Gucci w latach 90./początku XXI wieku.


To cudownie szczegółowa opowieść o jednym z najbardziej kultowych domów mody, pełna faktów, szczegółów decyzji biznesowych, procesów sądowych, spraw rodzinnych i waśni. Polecam! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)