3.1.22

Oscar Wilde, Szczęśliwy książę i inne opowiastki

Oscar Wilde, Szczęśliwy książę i inne opowiastki 

Zysk i S-ka

Okładka twarda 

Ilość stron 120 


„Szczęśliwy książę i inne opowiastki” to zbiór opowiadań autorstwa Oscara Wilde'a opublikowany po raz pierwszy w maju 1888 roku.


Zawiera pięć historii: „Szczęśliwy książę”, „Słowik i róża”, „Samolubny olbrzym”, „Prawdziwy przyjaciel” i „Prześwietna petarda”.


Wilde pokazuje swoją bardziej miękką stronę, zachowując jednak swój ironiczny humor, badając takie tematy, jak współczucie, przyjaźń, altruizm, egoizm, miłość, samoświadomość i życzliwość. Bajki są proste, ale wciągające, z kilkoma bardzo sympatycznymi postaciami, a także bardzo obrzydliwymi, z którymi jednak wszyscy możemy się utożsamiać.


Postacie, często zwierzęta lub przedmioty nieożywione, czują się tak realne i naturalne z wyraźnymi osobowościami, dokładnie tak jak ludzie w społeczeństwie.


Realność postaci naprawdę mnie urzekła. Subtelna, ale cyniczna satyra Wilde'a na społeczeństwo jest nadal doskonale aktualna. Przy takich opowiadaniach można się dziwić, jak Wilde zdołał zintegrować tak dokładne i dystyngowane postacie.


Opowiadania też wywołują wielkie emocje. Czasami czułam się szczęśliwa, smutna, zirytowana i rozczarowana, dzieląc się doświadczeniami bohaterów. Historie mogą nie dać ci szczęścia, ale właśnie dlatego są tak dobrą lekturą: historia, która może sprawić, że poczujesz się bardzo smutna lub bardzo zirytowana, jest dobrą historią, ponieważ wywołuje silną reakcję emocjonalną. Te opowieści z pewnością to robią.


Nieliczni pisarze potrafią to zrobić, nie mówiąc już o prostych bajkach. Dla mnie nikt nie pisze tak charyzmatycznie jak Oscar Wilde.


Jeśli dziś wyświadczysz sobie jedną przysługę, przeczytaj jedną z tych bajek. Czyta się je z wielką radością. Nie mogę wystarczająco polecić tej książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)