12.1.22

Robin Jacobs, Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe

Robin Jacobs, Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe

Wydawnictwo Kropka

Okładka twarda 

Ilość stron 96 


„Co wstrząsa ziemią?” autorstwa Robin Jacobs to przyciągająca wzrok i bogato ilustrowana książka w twardej oprawie dla dzieci w wieku 7 lat. Chociaż mój trzylatek zafascynowany wulkanami nie mógł się od niej oderwać ;D 


Trzęsienia ziemi są wyjaśnione jako proces, z przykładami ekstremalnych zdarzeń, szczegółami urządzeń pomiarowych, powtórzeniem powiązanych mitów z całego świata i mapą płyt tektonicznych świata.


Tsunami ożywają dzięki ich wpływowi na życie morskie, ich typowym miejscu i przydatnym krótkim przewodnikiem, co zrobić, jeśli zostaniesz złapany przez tsunami . Wulkany opisane są według rodzaju, gdzie i dlaczego występują, co dzieje się podczas erupcji oraz samopomocy w postaci kreskówkowego przewodnika ewakuacji.


Lawiny są analizowane i wyjaśniane za pomocą fizyki, geografii fizycznej i meteorologii. Dzieci będą wiedziały, na co zwrócić uwagę, jeśli znajdą się na górze lub na stoku narciarskim. A jest jeszcze więcej – katastrofy meteorologiczne – cyklony, tornada, zamiecie i gradobicia, pożary i skutki zmian klimatycznych.


Szczególnie podobało mi się, w jaki sposób książka odnosi ekstremalne wydarzenia do sytuacji, które dzieci będą mogły sobie wyobrazić w prawdziwym życiu i do których będą się odnosić. Co zrobić, gdy zostaniesz złapany na stronie lawinowej, jak przetrwać zamieć śnieżną i jak dostrzec zbliżające się tsunami, wszystko to przyciągnie młodego czytelnika.


Format tej książki jest idealnie dopasowany do pracy z dzieckiem choćby w szkole. Każda sekcja obejmuje zasady nauki – tj. fizykę i chemię stojącą za zdarzeniami ekstremalnymi; aspekty kulturowe, na przykład mity, opowieści i starożytne wierzenia; i dla wszystkich tematów – zabawne i mocne przykłady „największego i najgorszego”.


Jasne i zwięzłe wyjaśnienia są odpowiednie dla samodzielnego czytania. Solidny materiał referencyjny i badawczy dotyczący ekstremalnych zjawisk naturalnych – idealny do nauki w domu czy tworzenia rozbudowanych projektów. Tekst jest jasny i precyzyjny, a ilustracje idealne, aby zaangażować uczniów. Zdecydowanie ta książka powinna znaleźć się w bibliotekach. 


Lektura ta wzbudzi zainteresowanie geografią, nauką stojącą za klęskami żywiołowymi i skutkami zmian klimatycznych. To dobry punkt wyjścia do dalszego czytania i poszukiwania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)