14.1.22

Maurice Leblanc, Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès

Maurice Leblanc, Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès

Zysk i S-ka 

Okładka twarda 

Ilość stron 296 


Arsene Lupin cudowna kreacja autorstwa Maurice'a Leblanca!


Arsene Lupin to stylowa i szykowna francuska postać. Nazywany jest największym złodziejem i detektywem w literaturze. Po przeczytaniu pierwszej książki natychmiast stałam się jego fanem.


W 1905 roku Leblanc został poproszony o napisanie opowiadania w stylu Sherlocka Holmesa. Ciekawostką jest to, że w książce, w której Lupin pojawił się po raz pierwszy, była opowieść zatytułowana „Sherlock Holmes przybywa za późno”, w której Leblanc wprowadził słynnego detektywa z Baker Street. Po sprzeciwie prawnym Canona Doyle'a nazwisko brytyjskiego mistrza detektywa zostało zmienione na Herlock Sholmes. 


Najnowsza częsc to druga księga zbioru dwóch długich opowiadań. Została wydana w Wielkiej Brytanii pod tytułem Arsene Lupin kontra Holmlock Shears w 1909 roku.

Lupin jest mistrzem kamuflażu i nie przestaje się uśmiechać pomimo trudności i niebezpieczeństw. Choć jest to kryminał, książka jest bardzo dowcipna, a element zabawy utrzymuje się wszędzie.


Książka składa się z dwóch historii „Jasnowłosa pani” i „Żydowska lampa”.

Zdomu profesora matematyki zostaje skradzione zabytkowe biurko, a następnie w mieście dochodzi do kradzieży niebieskiego diamentu. Inspektor policji Ganimard podejrzewa rolę Lupina i jego wspólnika, jasnowłosej damy, ale nie jest w stanie tego udowodnić. Służy angielskiemu detektywowi Shears, który idealnie pasuje do Lupina. Jest tak inteligentny i czujny jak Lupin.


Historia ta  jest napisana w bardzo tajemniczy sposób, mamy wiele nieprzewidzianych zwrotów akcji, a wszystko z precyzją i elegancją. 

Najbardziej przyjemną częścią dla mnie były pełne gracji i wyrafinowania sposoby funkcjonowania obu wrogów; Największy włamywacz Lupin i najmądrzejszy detektyw Holmlock. Jest to bardzo żywa lektura, pełna humoru i tajemniczości,


Wspaniała historia. Precyzja i logika prawie idealne.  Zasłużone „5 gwiazdek” od zadowolonej czytelniczki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)