26.1.22

Sam Wasson, Piąta aleja, piąta rano

Sam Wasson, Piąta aleja, piąta rano 

Wydawnictwo Marginesy 

Okładka miękka 

Ilość stron 288 


„Piąta Aleja, piąta rano” łączy w sobie kilka moich ulubionych rzeczy - Stare Hollywood, klasyczny film, celebrytów i modę.


Uwielbiam Audrey Hepburn i „Śniadanie u Tiffany'egol, więc chciałam przeczytać o niej więcej. Wydawało mi się, że to idealna książka dla mnie, ponieważ uwielbiam uczyć się zakulisowych ciekawostek w filmach. Ta książka bada wszystkich ludzi zaangażowanych w tworzenie „śniadania u Tiffany'ego”. Co więcej, przedstawia ich historię i sposób, w jaki zostali zaangażowani w ten klasyczny film. To bardzo fajna lektura o Trumanie Capote, jego wychowaniu i kobietach, które stały się jego inspiracją dla Holly Golightly. Najwyraźniej, chociaż lubił Audrey Hepburn na poziomie osobistym, uważał, że została strasznie źle obsadzona jako Holly. Truman chciał Marilyn Monroe. Producenci poszli jednak we własnym kierunku i ściągnęli m Audrey do kultowej roli. Cieszę się, że to zrobili!


Nie zdawałam sobie sprawy, jak transformujące i znaczące kulturowo było i jest „śniadanie u Tiffany'ego”, które doprowadziło do spopularyzowania najlepszej stajni modowej małej czarnej m. Holly Golightly -  Hepburn również była w swoim czasie uważana za kamień probierczy feminizmu. Przed „śniadaniem u Tiffany'ego” kobieta taka jak Golightly, która mieszkała samotnie, sypiała i robiła wszystko, co tylko chciała, musiałaby zostać zreformowana lub umrzeć do końca filmu. 


Chociaż większość ludzi o tym nie wiedziała, „Śniadanie u Tiffany'ego” mogło być jednym z pierwszych filmów „Rewolucji seksualnej”. Holly Golightly z powieści Trumana Capote była dziewczyną na telefon i jest w stanie pozwolić sobie na życie za pomocą niezbyt zdrowych środków.


Sam Wasson miał trudne zadanie, próbując opowiedzieć historię powstania zarówno powieści, jak i filmu. Musiał także umieścić  mini biografie głównych postaci (zarówno prawdziwych, jak i fikcyjnych) i musiał kontekstualizować wpływ, jaki ten film wywarł na film, politykę, modę i feminizm. To było trudne zadanie, ale myślę, że mu się udało. Obowiązkowa lektura dla: Miłośników kina, fashionistek, miłośników historii i Audrey Hepburn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)