1.5.21

Kristin Hannah, Gdzie poniesie wiatr


Kristin Hannah, Gdzie poniesie wiatr

Świat Książki 

Okładka miękka 

Liczba stron 560


„Gdzie poniesie wiatr” to fenomenalna  powieść o społecznej i politycznej historii Ameryki. Obejmuje okres w XX wieku, zwany „Wielkim Kryzysem”, ale koncentruje się także na katastrofie ekologicznej, która zbiegła się z kryzysem gospodarczym i ogromną migracją na zachodnie wybrzeże.


Ta powieść jest całkowicie przygnębiająca. Nie zamierzam kłamać. Ponura. Upalna. Duszna. Bez nadziei. I taka właśnie powinno być, ponieważ chodzi o przedłużającą się katastrofę o ogromnych rozmiarach. Krach na giełdzie w Ameryce pod koniec lat 20. XX wieku, który doprowadził do depresji gospodarczej na początku lat 30. XX wieku, a następnie zbiegł się z suszą. Nie byle jaką suszą, ae trwającą latami. Nadmierne rolnictwo doprowadziło do ogołocenia i zmiany w ziemi, a  przedłużające się suche warunki spowodowały zmiany w krajobrazie, wiatr zbierał warstwy wierzchniej warstwy gleby w niekończących się burzach pyłowych, które występowały z alarmującą częstotliwością. Doprowadziło to do zagrażającej życiu, szeroko rozpowszechnionej choroby zwanej pyłowym zapaleniem płuc, gdyby nie zabiło, z pewnością pozostawiłoby z poważnie upośledzonymi płucami. bydło pełne brudu padało martwe. banki zaczęły wykluczać kredyty hipoteczne. Ludzie nie mogli pracować na ziemi, zaczęli chorować od wdychanego pyłu,  zaczęli jeździć lub chodzić do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia, pracy, czystego powietrza lub po prostu nowego początku. Tyle że było ich około miliona, wszyscy szukali tego samego, a ostatecznie stali się niechcianymi migrantami we własnym kraju, zmuszanymi do życia w nędzy w obozach, żebrzącymi o pracę, głodującymi, chorymi, wykluczonymi z życia. kiedy już znaleźli pracę. byli na łasce wielkich farmerów, którzy wykorzystali fakt, że mogli traktować swoich pracowników tak, jak chcieli, ponieważ było ich dużo więcej czekających na drodze, aż pojawi się wakat.


Kristin Hannah z wielką łatwością wplata historię Elsy w powieść. Skupia się na jej rodzinie i kieruje ich w podróż, którą odbyło wtedy tak wielu Amerykanów. najeżoną niebezpieczeństwami i katastrofą. Autorka poradziła sobie z tym bardzo dobrze. Nie poddaje się melodramatowi ani dziwacznym rozrywkom fabularnym. Pod wieloma względami ta powieść jest bardziej literacka niż inne jej powieści, studium społeczne i polityczne tego okresu w Ameryce, wykorzystujące dwie postaci kobiece z jednej rodziny jako narzędzie do przekazywania prawdziwych wydarzeń. Podobał mi się wszechogarniający zakres powieści, wszystko, co się wydarzyło, co doprowadziło do tego, co potem się stało, i tak dalej. Historia nawet kładzie nacisk na uzwiązkowienie pracowników, którzy byli wykorzystywani przez wielkich rolników. Ludzie, którzy znajdowali się w tak rozpaczliwych i tragicznych sytuacjach, byli zmuszani do pracy za kwotę, która była znacznie niższa od kosztów nawet najbardziej podstawowego standardu życia i byli obciążani różnymi opłatami. Lubię powieści, które zagłębiają się w historię społeczną i polityczną, a ta z pewnością do takich należy.


Kristin Hannah ponownie osiągnęła szczyty. naprawdę świetna lektura - głęboko osadzona w historii i głęboko poruszająca. Jest to przeważnie zagłada i mrok, duszność, upał, a pełne nadziei zakończenie jest raczej słodko-gorzkie. Nowi Czytelnicy Kristin Hannah i wieloletni fani będą bardziej niż zadowoleni z tego wspaniałego dzieła. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)