8.5.21

Nikola Kucharska, Jak to działa? Książki

Nikola Kucharska, Jak to działa? Książki

Nasza Księgarnia

Okładka twarda 

Liczba stron 32


Książka, którą chcę  Wam dzisiaj pokazać na  pewno zainteresuje każdego książkoholika. Mianowicie pozycja z serii „Jak to działa? Książki”. 


Klara chciałaby zrozumieć, skąd biorą się książki, a w przyszłości zostać bibliotekarką albo pisarką. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Czy za pomocą sznurka i węzełków można "zapisać" opowieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Na czym polegała praca w średniowiecznym skryptorium? Po co książce skład i layout? Z czego dawniej robiło się papier, a co dziś potrzebne jest do jego produkcji? Skąd wzięło się powiedzenie "czytać od deski do deski"? Czym zajmuje się agent literacki? Co to jest antykwa, szeryf czy kursywa? 

Uwielbiam książki o książkach. A najnowsza pozycja Nikoli Kucharskiej wprost mnie oczarowała. Skalda się ona z 3 części. W pierwszej zatytułowanej „Najdawniejsze książki” dowiemy się co było przed książkami, trafimy do skryptorium średniowiecznego oraz poznamy historię papieru. Cześć 2 „Książki dla wszystkich” skupia się na wynalezieniu druku przez Gutenberga, historii oraz bardzo pomysłowym przekroju bibliotek. Ostatnia to już powrót do przyszłości, albo teraźniejszości, czyli „Książki jakie znamy”. Autorka omawia od podszewki to co dzieje się w wydawnictwie, dokładnie wyjaśnia jak powstaje książka oraz przedstawia nietypowe lektury. Bardzo podobają mi się rozdziały o zawodach dla bibliofili (co ja bym dała, żeby moc pracować w wydawnictwie albo bibliotece ;D) oraz inspirujących osobach takich jak JK Rowling czy Astrid Lindgren. 


Przepiękne, estetyczne, pełne detali, szczegółów wydanie, które uważam, że powinno znaleźć się na waszej półce. Kolorowe, z mnóstwem rysunków, różnorodna czcionką i dymkami. Trochę komiksowo, ale bardzo mnie urzekła ta publikacja ;) 


Jeśli macie dziecko w takim wieku, kiedy zadaje już mnóstwo pytań koniecznie sięgnijcie po książki z tej serii, które zaspokoją ciekawość niejednego maluszka. Ale z drugiej strony każdy dorosły, dzięki tej książce może poszerzyć swoją wiedzę. Do tej pory ukazały się także Budowle, Zwierzęta oraz Ciało człowieka. Jak dla mnie to skarbnica wiedzy, która wskakuje na półkę. Na pewno się z nią nie rozstanę :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)