6.2.22

Daniel Siegel, Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka

Daniel Siegel, Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka

Wydawnictwo Mamania

Okładka miękka 

Ilość stron 336 


Książka  „Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka” Daniela Siegela i Tine Payne Bryson, zabiera czytelnika w zawiłą podróż odkrywania rozwijającego się mózgu i dostarcza jasnych i praktycznych porad dotyczących radzenia sobie ze wszystkimi napięciami, napadami złości i łzami, które często wiążą się z dyscypliną. Autorzy piszą ze współczuciem dla rodziców i wrażliwością dla dzieci, które zmagały się w burzliwych wodach dyscypliny.


Ta książka wyróżnia się na tle innych książek o dyscyplinie, ponieważ daje czytelnikowi perspektywę, z której można myśleć o dyscyplinie, zarówno z perspektywy neurobiologicznej, jak i psychologicznej. Podkreśla, że ​​chwile między rodzicami a ich dziećmi, które wymagają dyscypliny, są w rzeczywistości jednymi z najważniejszych momentów rodzicielstwa. Te chwile dostarczają cennych okazji do nawiązywania połączeń w mózgu Twojego dziecka, a te połączenia mają wpływ na całe życie. Cel dyscypliny zostaje przeformułowany dla rodziców jako okazja do nauczania, a nie do karania. Definiując prawdziwe znaczenie słowa „d” (poinstruować), autorzy wyjaśniają, jak dotrzeć do dziecka, przekierować emocje i zamienić krach w okazję do rozwoju.


Głównym założeniem „dyscypliny bez dramatu” jest połączenie i przekierowanie. Autorzy podkreślają, że połączenie musi nastąpić przed jakimkolwiek środkiem dyscyplinującym, aby przenieść dziecko z reaktywności do receptywności, a w dłuższej perspektywie zbudować rozwijający się mózg dziecka i wewnętrzny kompas moralny.


Książka zawiera przewodnik krok po kroku dotyczący łączenia, jasnych i prostych strategii. Na przykład, jak pytać, dlaczego moje dziecko zachowuje się w ten sposób, co może kryć się za tym zachowaniem, dając kochający dotyk i podchodząc do poziomu oczu i obejmując uczucia dziecka. Następnym krokiem, który opisują autorzy, jest przekierowanie, a dzieje się to głównie poprzez zadawanie sobie pytania, co chciałbyś, aby Twoje dziecko od tej chwili zyskało.


Podsumowując, tę książkę można polecić rodzicom dziecka w każdym wieku, które wymagają głębszego zrozumienia ich wpływu na ogólny rozwój dziecka oraz tego, jak dyscyplinę można uznać za klucz do budowania i wzmacniania relacji. Jest to szczególnie przydatne dla lekarzy zajmujących się zdrowiem psychicznym niemowląt, którzy są w trakcie pomagania rodzicom w przejściu od bycia rodzicami niemowląt do rodziców małych dzieci. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)