5.4.22

Carsten Henn, Spacerujący z książkami

Carsten Henn, Spacerujący z książkami 

Wydawnictwo Marginesy

Okładka twarda

Ilość stron 272 


Carl Christian Kollhoff jest uroczym seniorem z niewielką emeryturą, mieszka samotnie i bardziej niż cokolwiek innego kocha książki i swoją pracę. Każdego wieczoru, po zamknięciu drzwi księgarni, rozwozi do domu zamówione przez klientów  książki. Dla niego ci ludzie są jego jedynym połączeniem ze światem, ale istnieje niebezpieczeństwo zerwania, ponieważ jego szefowa zaraz może go zwolnić. Znajomość z dziewczynką, która również kocha książki i zaczyna mu towarzyszyć w jego trasie, przynosi nieoczekiwany zwrot w życiu Carla.


W „Spacerującym z książkami” Carsten Henn opowiada wzruszającą historię o starszym dżentelmenem Carlu i małej dziewczynce, która od pierwszej strony wywraca świat miłośnika książek do góry nogami. Nawet właściwa okładka książki emanuje niesamowicie domową atmosferą i idealnie komponuje się z treścią.


Carsten Henn nadał dwóm głównym bohaterom ostre rysy z zamiłowaniem do szczegółów i pozwolił swoim czytelnikom zanurzyć się w małym, a czasami dość samotnym świecie seniora Carla. Płynny język i żywe otoczenie w połączeniu z autentycznymi postaciami sprawiają, że „Spacerujący z książkami” jest dla mnie absolutnie cudowną i wspaniałą książką.


Mimo swojego wieku pan Kollhoff jest zatrudniony w księgarni, a po zamknięciu sklepu dostarcza zamówienia klientom bezpośrednio do domu, dzięki czemu zyskał miano spacerowicza. Te spotkania są jego oknem na świat, bo bez pracy i kontaktu z tymi ludźmi byłby zupełnie sam. Niesamowicie przyjazną cechą Kollhoffa jest to, że jest bardzo kiepski w zapamiętywaniu imion i dlatego nadaje ludziom podczas spaceru imiona z książek, które pasują do ich natury. Z tego powodu podczas swojej trasy spotyka pana Darcy, Pippi Langstrumpf, Effi Briest, doktora Fausta i Herkulesa.

Żywość i tempo w końcu pochodzi od energicznej dziewczyny Saschy, której Carl początkowo nie chce wpuścić do swojego świata, ale stopniowo utrwalona rutyna kruszy się i wpuszcza powiew świeżego powietrza. Odtąd Carl ma na swoich spacerach błyskotliwą towarzyszkę, która nie tylko zmienia jego życie, ale także otwiera oczy odbiorcom książek. 


„Spacerujący z książkami” to książka o ludziach z różnymi problemami, od samotności po analfabetyzm i przemoc domową, którzy znajdują pomoc dzięki cudownym i łączącym książkom. Absolutnie poprawiająca samopoczucie książka z poruszającą historią i autentycznie sympatycznymi bohaterami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)