23.4.22

Erin Entrada Kelly, Cześć wszechświecie

Erin Entrada Kelly, Cześć wszechświecie 

Zysk i S-ka

Okładka miękka

Ilość stron 


Jest pewien rodzaj książek, które mogą być dla mnie trudne, ciche, ale emocjonalnie potężne - wzruszające, czułe, prowokujące do łez. Taką lektura okazała się powieść  Erin Entrada Kelly „Cześć wszechświecie”. Moim zdaniem jest to przykład tego rodzaju książki -poruszająca, dowcipna i emocjonująca pod każdym względem.


Akcja powieści rozgrywa się w ciągu jednego dnia z udziałem czterech osób. Virgil Salinas, bardzo zamknięty w sobie członek dużej ekstrawertycznej rodziny, którego nazywają Żółwem „Ponieważ nie „wyjdzie ze swojej skorupy”. Za każdym razem, gdy to mówili, kawałek jego ciała pękał”. Wyjątkiem jest jego filipińska babcia Lola, która opowiada bajki ludowe, aby wesprzeć go w życiowych wyzwaniach. Virgil podkochuje się w głuchej i pewnej siebie Valencii Somerset, ale jest zbyt nieśmiały, by jej o tym powiedzieć. I tak został klientem młodej  Kaori Tanaki, która wraz ze swoją młodszą siostrą Gen zamierza mu pomóc. Na koniec jest Chet Bullens, który nieustannie nęka Virgila.


Spotkanie w lesie z Chetem stawia Virgila w sytuacji zagrożenia życia. Czytelnicy są z nim mocno, gdy próbuje wymyślić, co zrobić, i uważa niektóre opowieści Loli za sposób na zbudowanie siły w strasznym momencie. W tym miejscu mój podziw dla pisarstwa Kelly naprawdę jest ogromny, ponieważ po mistrzowsku równoważy emocjonalnie sytuację Virgila. Wątki pozostałych bohaterów wchodzą i wychodzą z trudności Viegila. Wchodzimy do głowy Cheta i chociaż dowiadujemy się więcej o tym, co mogło uczynić go tak podłym, nie wybaczamy mu tego. Dorosły, pogodny styl Kaori jest cudownie zrównoważony z humorystycznie typowym zachowaniem jej młodszej siostry Gen. Co ciekawe, podczas gdy wszystkie te historie postaci są w trzeciej osobie, Valencia jest w pierwszej osobie.


Jest napięcie, gdy wstrzymujemy oddech zastanawiając się, jak uratuje się Virgil, jest humor (zwłaszcza od Gen), i następuje powolna ewolucja różnych osobowości i tego, co będzie, możemy być pewni, ciepłą przyjaźnią między nimi. Virgil, Valencia i Kaori poza zakończeniem książki. Może to książka dla introwertyków? Nie mogę powiedzieć, ale zapewniło to wszystko, czego chcę w książce dla młodzieży - intrygującą fabułę, piękne postaci, krótkie i eleganckie zdania, dowcip i możliwość przemyślenia pewnych spraw. Spokojna, ale jednocześnie pełna emocji książka, którą gorąco polecam. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)