12.4.22

Virginia Woolf, Pokrewne dusze. Wybór listów

Virginia Woolf, Pokrewne dusze. Wybór listów 

Wydawnictwo MG

Okładka twarda 

Ilość stron 592


„Pokrewne dusze. Wybór listow” to kompilacja, a raczej wybór z ponad czterech tysięcy listów, które napisała w swoim życiu. Ten tom przedstawia biografię Wirginii zarówno w prywatnych, jak i publicznych listach, od jej dzieciństwa, aż do ukazania trzech listów samobójczych – ostatni do jej męża Leonarda.


Czytałam ten tom przez dwa miesiące, delektując się każdym słowem i czytając każdą literę tak, jakbym wracała do życia dawno zmarłej przyjaciółki, opowiadając o każdym szczególe, myślach i związkach, jakie miała w ciągu jej życia. Ta książka nie ma być szybką lekturą, ani szczegółową narracją biograficzną, ani pamiętnikiem, ale myślę, że to niesamowity sposób na lepsze poznanie Virginii Woolf – myślę, że to może być tło, obok jej Dzienników, lepsze zrozumienie dzieł beletrystycznych i esejów.


Głównym tematem, który porusza w swoich listach, jest samo życie: przyjaźnie, kochankowie, literatura, religia, polityka, jej prace i przebłyski choroby psychicznej. Szczególnie podobały mi się listy do jej ukochanego przyjaciela Lytton Strachey i jej kochanki Vity Sackville-West, ale cieszę się, że odkryłem inne twarze Virginii: krytyczkę literacką i eseistkę.


Jedną z rzeczy, które wyróżniają w tym wydaniu, są szczegółowe przypisy i wyjaśnienia dotyczące jej korespondentów, przyjaciół i innych wspomnianych osób, a także te dotyczące niekończących się nawiązań do poezji i literatury angielskiej (zwłaszcza Szekspira). 


Podsumowując, „Pokrewne dusze” to niesamowita lekturą i na pewno będę wracać od czasu do czasu, kontynuując czytanie jej prac lub biografii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)