28.4.22

Sabine Bohlmann, Tatusiu czy dziesięć to dużo

Sabine Bohlmann, Tatusiu czy dziesięć to dużo 

Nasza Księgarnia 

Okładka twarda 

Ilość stron 32 


Wszystko w życiu sprowadza się do perspektywy, prawda? Czy coś dużego lub małego, trudnego lub łatwego, ekscytującego lub nudnego - prawdopodobnie odpowiedziałbyś na to inaczej kiedyś, a inaczej dzisiaj . Ale czy jest coś, co zawsze obowiązuje, bez względu na okoliczności? Ojciec i dziecko prowadzą na ten temat ekscytującą rozmowę w cudownej książce  „Tatusiu czy dziesięć to dużo?” Sabine Bohlmann i Emilii Dziubak. Piękna dla dzieci od 4 lat.


Mały wilk wędruje po okolicy ze swoim ojcem i ma do niego wiele pytań. Na przykład chce wiedzieć, czy jest duży, czy szybki. Wielki wilk odpowiada porównaniem: jest mały w porównaniu z żyrafą i raczej powolny w porównaniu z królikiem. Ale jeśli zobaczysz go obok żaby lub żółwia, mały wilk wygląda na bardzo dużego i bardzo szybkiego. Równie mało, jak wie ojciec, można dokładnie powiedzieć, czy maluch jest gruby, chudy, czy ma szczególnie puszystą sierść. Jest super miękki w porównaniu z jeżem, ale jego futro jest prawie twarde przy ogonie wiewiórki.
Matka dzika jest z pewnością bardziej dzika niż wilcze młode, leniwiec nie tak bardzo. Ślimak jest szczególnie silny ze względu na swój rozmiar, ponieważ może utrzymać swoją własną muszlę – chociaż sama waga nie wydaje się duża dla innych zwierząt. I ogólnie nie można powiedzieć, czy maluch jest mądry. Czasami zachowuje się bardzo sprytnie, ale pszczoły chcące ukraść miód nie były takie mądre. Wielki wilk zawsze kończy porównanie tymi samymi słowami:


„Tak to jest, takie jest życie. Dokładnie Tak, a nie inaczej”.


Jest tylko jedno pytanie, na które nie ma odpowiedzi, które zaczyna się od „To zależy” — na pytanie, jak bardzo tata kocha swoje dziecko. Oczywiste jest, że miłość jest zawsze wielka, bez względu na to, jakim się jest .


Pytania, które dziecko zadaje ojcu, są prawdopodobnie znane wszystkim rodzicom. Czy to pytania o własne umiejętności, o cechy innych, czy o ilości i proporcje. Tutaj wielki wilk robi to bardzo dobrze. Uczy swoje dziecko, że wielu rzeczy nie można powiedzieć absolutnie. To zawsze zależy od okoliczności i perspektywy. Ale to nie dotyczy wszystkiego. Miłość ojca do dziecka nie zależy od niczego, ale zawsze od tej samej siły. Miła wiadomość, którą rodzice zdecydowanie powinni przekazać swoim dzieciom: kochamy Cię, bez względu na to, jaki jesteś! 


Pięknie ilustrowana książeczka z obrazkami, w której zastosowano wiele powtórzeń według tego samego schematu, jest zabawą dla młodszych i starszych, pobudza do myślenia i trafia prosto do serca. Emilia Dziubak jak zwykle wykonała kawał dobrej roboty. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)