24.4.22

Miranda Cowley Heller, Papierowy Pałac

Miranda Cowley Heller, Papierowy Pałac 

Czwarta Strona 

Okładka twarda 

Ilość stron 400


Książkę zamówiłam w księgarni TaniaKsiazka.pl! 


„Papierowy Pałac” skupia się na życiu i losach Elle, matki trójki dzieci, która ostatniej nocy zbliża się ze swoim przyjacielem z dzieciństwa Jonasem. Zarówno Elle, jak i Jonas są związani małżeństwem z innymi ludźmi, ale ich wspólna historia (opowiedziana w serii retrospekcji) ma duże znaczenie. pod koniec powieści czytelnik będzie się zastanawiał, czy ich działania to niewierność, czy jednak los.


Czytelnik powinien zostać ostrzeżony zanim zacznie czytać tę powieść, że zawiera wiele trudnych tematów. Wygląda na to, że Cowley Heller wzięła sobie do serca edykt, że ​​pisarz powinien uczynić swojego głównego bohatera tak nieszczęśliwym, jak to tylko możliwe. Od samego urodzenia Elle doświadcza kryzysów i nieszczęść. Czasami zastanawiałam się, czy wszystkie te traumatyczne doświadczenia były naprawdę konieczne, aby książka mogła posunąć się do przodu.


„Papierowy Pałac” nie wydaje się być zbyt długą lekturą, ale być może przydałoby mu się trochę przycinania, choćby po to, by dać czytelnikowi odpocząć od całego ciężaru, jaki zawiera. W połowie książki stwierdziłam, że muszę ją odłożyć, ponieważ to, co działo się z Elle, było zbyt mroczne i po prostu musiałam się zatrzymać.


Powieść składa się z serii retrospekcji przeplatanych scenami współczesności. Dzisiejsze sekcje są częścią tych samych kilku dni, w których Elle i jej rodzina oraz Jonas i jego żona Gina przebywają na wakacjach w Papierowym Pałacu.


Wspomnienia Elle z własnego życia, a także szczegóły, które pamięta o swoich rodzicach i dziadkach, mają zbudować obraz wszystkiego, co doprowadziło do decyzji, którą teraz musi podjąć – czy zostać z lojalnym mężem Peterem, czy poddać się długo tłumionej miłości, którą czuje do Jonasa. Retrospekcje są ściśle kontrolowane i często przedstawiane jako krótkie, ale efektywne momenty w czasie, a nie nostalgiczne przyjemności. Czytelnik szybko przechodzi przez pół wieku lub więcej historii i równie szybko zaczyna budować złożony portret niezwykle nieszczęśliwej rodziny. Prawdziwa siła powieści tkwi w głębi jej scharakteryzowania.


Osobiście czułam, że całość książki ma klimat kinowy; biorąc pod uwagę tło autorki, nie jest to zaskakujące . Z łatwością mogłam sobie wyobrazić, jak ta powieść zmienia się w produkcję w stylu „Wielkich Kłamstewek”. Nie daj się zwieść okładce. To nie jest pełna słońca letnia plaża, a Smutna, przygnębiająca, pełna napięcia, całkowicie pochłaniająca…


Koniecznie zajrzyjcie do zakładki Beletrystyka i literatura piękna w TaniaKsiazka.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)