13.12.21

Peter H. Reynolds, Susan Verde, Ja, człowiek. Księga empatii

Peter H. Reynolds, Susan  Verde, Ja, człowiek. Księga empatii 

Wydawnictwo Mamania

Okładka twarda 

Ilość stron 40


To kolejna książka utalentowanego zespołu Reynolds i Verde.  „Ja, człowiek. Księga empatii” uczy współczucia i uważności, popularnych obecnie trendów w książkach dla dzieci. Obejmuje nawet ćwiczenia uważności dla tych, którzy są tak skłonni.


Tekst Verde zaczyna się od podkreślenia wyjątkowości głównego bohatera, przedstawionego przez Reynoldsa jako młodego Afroamerykanina. "Urodziłem się. To cud! Jeden z miliardów, ale jedyny!” Tak otwiera się książka, przygotowując grunt pod to, co nastąpi, przykłady tego, jak to konkretne dziecko przeżywa wspólne sny, nadzieje, lęki. Postać następnie modeluje, jak jedna osoba może łączyć się z innymi poprzez empatię. Książka spełnia podwójne zadanie, zarówno pokazując poczucie własnej wartości, jak i docenianie innych, dwa tematy, które są wysoko w szkołach i domach.
Każda strona zawiera proste wypowiedzi, którym towarzyszą urocze ilustracje. Te postępy w książce podążają za głównym bohaterem, gdy łączy się z innymi ludźmi, ilustrując tematy samoakceptacji, współczucia, przynależności, wiary w siebie, by wymienić tylko kilka. Kulminacją tych jasnych motywów jest pozostawienie czytelnikowi silnego poczucia człowieczeństwa i znaczącego uświadomienia sobie, że nasz świat składa się z milionów ludzi, takich jak każdy inny, z których wszyscy również popełniają błędy i uczą się na nich.


Reynolds uderza we wszystkie właściwe nuty swoją luźną linią i jasnymi plamami, kolorem z dużą ilością białej przestrzeni, aby nadać im uważności. 


Książka kończy się tym, że główny bohater rozwija skrzydła i szykuje się do lotu, pełen nadziei dla siebie i innych. To doskonały obraz tego, że ta prosta książka może zainspirować młodych czytelników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)