12.12.21

Eric Manheimer, Dwunastu pacjentów. Książka, na podstawie której powstał serial „Szpital New Amsterdam”





Eric Manheimer, Dwunastu pacjentów. Książka, na podstawie której powstał serial „Szpital New Amsterdam” 

Wydawnictwo Znak 

Okładka miękka 

Ilość stron 544 


Dr Eric Manheimer jest tak cudownym pisarzem, że niemal chce się dostać do szpitala Bellevue tylko po to, by go poznać.

Trudno było odłożyć tę książkę  — taki był urok jego opowieści, poezja słów. „Dwunastu pacjentów…” to nie tylko lektura  o opiece zdrowotnej; to książka kogoś, kto potrafił pisać sztuki.


Dr Manheimer zabiera nas na przejażdżkę magicznym dywanem przez duże miejskie centrum urazowe poziomu 1, które służy jako wir większości problemów społecznych, od opieki zdrowotnej dla biednych i gwałtownych ran urazowych, chorób psychicznych po alkoholizm, a nawet zerknięcie w życiu imigrantów, opiece u schyłku życia i jego własnym leczeniu raka.


Dr Manheimerowi udaje się stworzyć niekończącą się przejażdżkę dreszczową, jednocześnie edukując nas w kwestiach związanych z polityką zdrowotną. Jego genialne spojrzenie na wpływ NAFTA na Meksyk i jego wpływ na ludzi w Stanach Zjednoczonych powinno być lekturą obowiązkową we wszystkich szkołach. Autor ujawnia również wiele na temat traktowania imigrantów, którzy przybywają nielegalnie i są automatycznie uznawani za przestępców i umieszczani w areszcie bez należytego procesu – i to po przeżyciu niebezpieczeństw pustynnej podróży kierowanej przez handlarzy ludźmi.


dr Manheimer odwołuje się do tak szczerego człowieczeństwa, że ​​podejście przyjęte w książce powinno spowodować gwałtowny wzrost liczby zastosowań w szkołach medycznych.


Rozdział poświęcony opiece paliatywnej nad umierającym pacjentem skupia się na rozbieżności między finansowaniem opieki zdrowotnej a opieką humanitarną. Tworzy niezatarty obraz za pomocą słów, kiedy odwołuje się do jęku matki, która straciła córkę w wyniku samookaleczenia rany postrzałowej. 


W tej książce jest wiele smutnych momentów. Nie każdy pacjent wyjdzie ze szpitala, nie każde zakończenie jest szczęśliwe. To oczywiście część punktu, prawda? Nie każde zakończenie w prawdziwym życiu też jest szczęśliwe. Będą próby, wzloty i upadki i chwile, których nie można przezwyciężyć. To sposób, w jaki decydujemy się, by te trudne czasy, te nieco niemożliwe czasy nas zdefiniowały, naprawdę sprawiają, że rzeczy są takie, jakie są, prawda? Autor mógł na przykład dać się wyprzedzić własnej chorobie, poddać się ciężkiej sytuacji i nie walczyć. Jednak wybrał walkę zamiast się poddawać, a to może być czasami bardziej przerażające niż po prostu poddanie się.


Zrób sobie przysługę, nalej filiżankę herbaty i nie spiesz się wędrując po oddziałach „Dwunastu Pacjentów…”, ponieważ dobry lekarz stworzył arcydzieło, wykorzystując osobiste historie, aby oświetlić narodowe wyzwania związane z opieką zdrowotną.


"Dwunastu pacjentów" to książka, na podstawie której powstał popularny serial Netflixa, "Szpital New Amsterdam".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)