4.11.21

Joanna Gaines, Świat chce, byś był sobą





Joanna Gaines, Świat chce, byś był sobą 

HarperKids Polska

Okładka twarda 

Ilość stron 


Formowanie tożsamości zaczyna się jeszcze przed urodzeniem, kiedy dzieci przyswajają to, kim są. W ciągu pierwszych kilku godzin po urodzeniu potrafią odróżnić jeden zapach od drugiego, jeden głos od drugiego, jedną obecność od drugiej. We wczesnych latach doświadczenia kształtują ich tożsamość, a gdy dzieci zaczęły się uczyć i rosnąć, zaczynają się ujawniać ich naturalne osobowości. Część z nich to natura; niektóre z nich to wychowanie.


I w tym momencie dorośli zaczynają chcieć kontrolować dzieci. Niepotrzebnie płciujemy zabawki, ubrania i rodzaje zabaw. Tłumimy ich emocje i kreatywność w imię posłuszeństwa. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dostosować je do systemu — systemu edukacji, systemu ekonomicznego, systemu społecznego. Jesteśmy oczywiście ogólnym określeniem dla panującej kultury. I dlatego, aby zrecenzować książkę dla dzieci, napisałem dwa akapity na temat psychologii wczesnego dzieciństwa. Ponieważ to jest książka, która to rozumie. Książka, która rozumie, że kulturowe ograniczenia, granice i oczekiwania muszą zostać przełamane.


Napisana przez Joannę Gaines i zilustrowana przez Juliannę Swaney, to odważny manifest napisany, by powiedzieć naszym maluchom: Bądź w pełni i bez skrupułów sobą. Historia, opowiedziana bardziej obrazami niż słowami, symbolicznie podąża za grupą dzieci, które współpracują przy budowie całej floty balonów na ogrzane powietrze. Każdy wnosi swój własny, niepowtarzalny talent i umiejętności. Gaines zwraca uwagę, że wszyscy pracujemy inaczej. Ilustracje pokazują różne dzieci, które budują własny styl balonów na swój własny sposób.


Gaines pisze, że wszyscy mamy różne style pracy (samotnie lub z innymi, cicho lub w rozmowie, gruntownie lub kapryśnie). Istnieje cała gama kolorów skóry i włosów, w tym dzieci na wózku inwalidzkim — z dostępnym wejściem do balonu! Czasami jesteśmy naukowcami i polegamy na naszej inteligencji. Czasami jesteśmy kreatywni i pochylamy się nad sztuką. Strona po stronie, twoje dzieci dowiedzą się, że potrzeba wszystkich typów ludzi, aby połączyć się, aby zbudować społeczność i że wszyscy jesteśmy potrzebni. W ostatniej ćwiartce książki balony wznoszą się w niebo, gdy Gaines napomina swoich czytelników, że nawet myśleli, że możemy nie być tacy sami, wszyscy mamy ważną rolę do odegrania. Świat potrzebuje tego, kim zostałeś stworzony!


Ilustracje Julianny Swaney zachwycają i na pewno przyciągają wzrok. Tekst jest przemyślany i zachęcający. Chociaż książka skierowana jest do dzieci, przesłanie jest ponadczasowe i uniwersalne. Niezależnie od tego, czy masz 5, 55 czy 105 lat. Zachwycające wydanie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)