25.4.21

Baśnie wybrane braci Grimm
Baśnie wybrane braci Grimm

Media Rodzina

Okładka twarda 

Liczba stron 120


„Baśnie wybrane braci Grimm” są uważane za najbardziej znaną, najbardziej rozpowszechnioną i najczęściej tłumaczoną książkę w języku niemieckim obok Biblii Lutra. Historie zawarte w tym zbiorze można dziś uważać za ostatni punkt odniesienia dla ogólnej edukacji literackiej w Niemczech. Jako tradycyjna literatura dziecięca, jest znana szerokiemu audytorium, wykraczając poza granice środowiska edukacyjnego zainteresowanego literaturą. Dotyczy to przynajmniej pewnego zbioru magicznych bajek, do których należą historie o Królu Żabie, Wilku i Siedmiu Małych Koziołkach, Czerwonym Kapturku, Jasiu  i Małgosi, Kopciuszku, Królewnie Śnieżce i Królu Drozdobrodym.


Ta sława sprawia, że ​​Baśnie braci Grimm są ważnym świadectwem zarówno literaturoznawstwa, jak i kulturoznawstwa, zarówno w świecie niemieckojęzycznym, jak i poza nim.


Zbiór ten nie bez powodu można zaliczyć zarówno do literatury dziecięcej, jak i dla dorosłych. poszczególne historie zostały zastąpione w całości lub w części, a wszystkie teksty zostały w międzyczasie znacznie zmienione.


Po ukazaniu się pierwszych tomów w 1812 i 1815 r. Grimmowie musieli bronić się przed zarzutem, że opowiadania nie były zaprojektowane w sposób przyjazny dziecku, a przede wszystkim, że są zbyt okrutne - zarzut, który można usłyszeć ponownie i znowu dzisiaj.


I faktycznie te baśnie nie są dla dzieci. Mamy tutaj przemoc, krwawe i czasem obrzydliwe sceny. Jednakże wydanie jest interesujące, z mrocznymi scenami. Myślę, że warto sięgnąć po te wydanie, żeby zapoznać się z tymi pierwszymi prawdziwymi baśniami ;) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)