29.8.21

Pamela L. Travers, Mary Poppins

Pamela L. Travers, Mary Poppins

Nasza Księgarnia

Okładka twarda 

Ilość stron 208


Mary Poppins, pierwsza powieść z serii książek dla dzieci napisanych przez Pamelę L. Travers, wydana w 1934 roku. Tytułowa bohaterka jest rozsądną angielską nianią o magicznych mocach. Jeśli nigdy nie czytałeś Mary Poppins, przegapiasz jedną z ciekawszych książek zaliczanych do  klasyki literatury dziecięcej. 


Pamela L. Travers pisze niewiarygodnie pomysłowe historie, które łaskoczą wyobraźnię i zaskoczą nawet najbardziej znużonego czytelnika. Wiele elementów i wydarzeń będzie znanych fanom bardzo zabawnego filmu Disneya (który świetnie uchwycił ducha książki, jednocześnie tworząc własną historię), takich jak rysunki kredą, herbata na suficie. Ale czytelnicy mogą również doświadczyć magii pierników owiniętych w pozłacane papierowe gwiazdki, które później przyklejają się do nocnego nieba, zabawne nocne zoo, w którym główną atrakcją są ludzie czy okropny Wtorek. 


Moim ulubionym rozdziałem w tej książce jest jednak słodko-gorzka historia bliźniąt, które uwielbiają rozmawiać z wiatrem i ptakami, które odwiedzają je w ich pokoju dziecinnym. Kiedy dowiadują się, że pewnego dnia nie będą już rozumieć języka swoich najdroższych przyjaciół, płaczą żałośnie i są zdeterminowani, że nigdy nie zapomną i nigdy się nie zmienią.


W książce dzieciaki wyraźnie zamieszkują fantastyczny świat, którego ich rodzice są całkowicie nieświadomi. Mary Poppins, niania o ciętym języku, służy jako kanał do tych fantastycznych światów, które często są dość niebezpieczne. Pod opieką Mary dzieci odkrywają mroczne, wspaniałe światy, a następnie są bezpiecznie transportowane z powrotem do domu.


Mary Poppins to zdecydowanie nowoczesny pedagog. Wszyscy musimy wymyślać bajki dla siebie i naszych dzieci, aby znaleźć wewnętrzne magiczne elementy, które zawierają choćby butelki z lekarstwami - magię uczenia się poprzez opowiadanie historii. Bardzo podoba mi się to wydanie w przekładzie Marcina Mortki oraz z oryginalnymi ilustracjami Mary Shepard. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)