Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa i Madalena Matoso,W głowie. Podróż do wnętrza mózgu
Dwie Siostry
Okładka twarda
Ilość stron 368
W świecie krojenia i szycia to normalne, że słyszy się o garniturach szytych na miarę, dzięki którym powstają kolekcje gotowe do rozpalenia każdej imprezy lub wydarzenia. W świecie książek dla dzieci byliśmy również świadkami prawdziwych ruchów krawieckich, które wymagają starannego planowania i poświęcenia.
I tak do księgarń trafia właśnie „W głowie. Podróż do wnętrza mózgu” Isabel Minhós Martins, Marii Manuel Pedrosa i Madalena Matoso.
„Wewnątrz masz mózg. Ale wiesz, że masz mózg tylko dlatego, że masz mózg w środku”. W ten sposób rozpoczyna się eksploracja ciała myślącego, we wstępie, który od samego początku oferuje wiele ilustracji i zwrotów, które można wytłoczyć na koszulkach. Jak ten: „Mózg jest plastyczny jak kula z plasteliny”.
A gdybyśmy w syntetyczny sposób mogli zdefiniować mózg jako eksperta we wspólnej pracy, w oszczędzaniu czasu i energii, fizyk bardziej rozciągnąłby słowa, mówiąc o dziwnej szarej masie, pokrytej pęcherzami jak orzech i o fakturze zbliżonej do grzyba.
Pytania postawione w celu opisania tej części nas, w której znajduje się około 86 miliardów neuronów i około 160 000 kilometrów włókien nerwowych, są liczne: Jak rodzi się myśl? Jak działa mózg? Jak to chroni to, czego się nauczyliśmy? A jak wzbudzać emocje, tworzyć, wymyślać i czynić każdego z nas wyjątkowym?
Książka jest podzielona na rozdziały, takie jak „Rozwój”, „Pamięć”, „Świadomość” czy „Emocje”, a także zawiera bardziej objaśniającą sekcję zatytułowaną „Jeśli chcesz dowiedzieć więcej…”, z rozdziałami tak obiecującymi, jak „Mózgi zwierząt” lub „Fakty i mity”. Są też mapy różnych obszarów mózgu, a także bardzo szczególne powitanie od autorów przewodnika oraz zespołu neurobiologów, filozofów i psychologów, którzy pomogli ją stworzyć.
Dzięki wzorowej pracy graficznej, złożonej z pięknych zakładek, całostronicowych ilustracji i pysznych szczegółów książka to bardzo ciekawa podróż do najbardziej gąbczastego organu ludzkiego ciała – i tego, w którym wszystko się dzieje. Polecam!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)