12.8.21

Victoria Hislop, WyspaVictoria Hislop, Wyspa

Wydawnictwo Albatros

Okładka twarda 

Ilość stron 432


Sofia Fielding nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że zanim w wieku osiemnastu lat przyjechała do Londynu, wychowywała się na Krecie, w małej wiosce o nazwie Plaka. Gdy jej córka Alexis, stojąca przed poważną życiową decyzją, postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki, Fotini, obiecując, że wszystkiego dowie się od niej.


Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka sąsiaduje z dawną kolonią trędowatych – osadą na kamienistej wysepce Spinalonga.

.


Jeśli twoje postrzeganie trądu było zabarwione opowieściami biblijnymi, w których cierpiących uważano za „nieczystych”, to Wyspa otwiera oczy na temat tej teraz uleczalnej choroby. Książka ta informuje w pouczający i wrażliwy sposób i przedstawia ludzką twarz wobec tej strasznej choroby.


Skrupulatne badania Hislop prowadzą długą drogę do obalenia mitów zakorzenionych w czasach biblijnych. W rzeczywistości jej wiedza na temat trądu, wyspy Spinalonga i samej Krety jest obszerna i bardzo dobrze zbadana. Dodaj do tego wrażliwość i współczucie oraz piękny styl, a nic dziwnego, że ta książka stała się bestsellerem.


Ponieważ trąd jest kluczem do tej historii, możesz myśleć, że Wyspa to zguba i mrok. Ale Hislop ożywia tę wzruszającą historię i lektura okazała się naprawdę przyjemna. Jest kilka pięknych opisów Krety i kreteńskiego stylu życia, a także dobrze narysowane postacie.


Autorka uchwyciła ciepło, urok i pasję Kreteńczyków i Krety, a także w przejmujący sposób opisała rozdzierającą serce sytuację czasu i miejsca. Bardzo interesująca lektura. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)