8.1.21

Oliver Jefferson i Sam Winston, Jestem dzieckiem książek


Oliver Jefferson i Sam Winston, Jestem dzieckiem książek

Wydawnictwo Tekturka

Okładka twarda 

Liczba stron 32 

 

„Jestem dzieckiem książek" została stworzona przez uznanych na całym świecie artystów Olivera Jeffersa i Sama Winstona. To serenada i zaproszenie małego chłopca do radosnej krainy czytania przez odważną małą dziewczynkę zakochaną w książkach. 

 

Kiedy bierze go za rękę i delikatnie prowadzi przez „góry udawania”, przez nawiedzone przez potwory zamki, przez bajkowe lasy, jego przerażająca niechęć przekształca się w ciekawość, która w końcu przechodzi w ciepłe zdziwienie na ten nowy świat słów i opowieści.

 

Hołd dla klasyków literatury niesie ze sobą opowieść jako podłoże czułego uznania dla sposobu, w jaki literatura rzeźbi nasze wewnętrzne krajobrazy. Jeffersowi nie jest obce zawłaszczanie istniejącej sztuki w oryginalnym opowiadaniu historii. Tutaj jego niepowtarzalne ilustracje ożywiają pejzaże Winstona, stworzone z tekstów klasycznych bajek dla dzieci, rymowanek i kołysanek - topografie złożone z wielopokoleniowych skarbów kultury, takich jak Alicja w Krainie Czarów, Podróże Guliwera, Jaś i Małgosia, Wielkie nadzieje, Wyspa skarbów, O czym szumią wierzby, Piotruś Pan, Heidi i wiele innych. 

 
To, co się pojawia, to radosny pean na temat książek jako uczestniczących silników samopoznania, autokreacji i transformacji - najwyższy dowód na niezapomniany List Susan Sontag do Borgesa, w którym zapewniła:

 

„Książki to nie tylko arbitralna suma naszych marzeń i naszej pamięci. Dają nam również wzór transcendencji własnej… sposób bycia w pełni człowiekiem.”

 

Ta książka opowiada o tym, jak historie mogą Cię nieść wszędzie tam, gdzie wyobraźnia zapragnie. Błyskotliwość faktycznego używania słów z klasycznych książek, aby prowadzić główną bohaterkę w jej podróży, pokazuje, że wszystkie te książki zebrały tak wielu czytelników, że tylko wyobraźnia autora zmieszana z wyobraźnią czytelnika mogła je podjąć.

Niezwykła, skłaniająca do myślenia, cudowna ilustrowana przypowieść o tym, co się dzieje, gdy zaprzeczamy naszym trudnym emocjom.

 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 

 

Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)