7.1.21

Jon J. Muth, Trzy pytania
Jon J. Muth, Trzy pytania

Wydawnictwo Tekturka 

Okładka twarda 

Liczba stron 32

 

Przemyślana opowieść o dokonywaniu wyborów i dokąd one prowadzą. Trzy pytania zachęcają do życia chwilą i działania ze współczuciem. Kiedy najlepiej robić pewne  rzeczy? Kto jest najważniejszy?

Co należy zrobić? Odpowiedzi zmieniają się, aby dopasować się do sytuacji jak puzzle.

 

Chłopiec o imieniu Mikołaj pragnie uzyskać odpowiedzi na dręczące go pytania. Przyjaciele: czapla Sonia, małpa Gogol i ... pies Puszkin próbują mu ich udzielić, jednak te nie zadawalają chłopca. Mikołaj wędruje więc wysoko w góry, gdzie samotnie mieszka stary, mądry żółw Leo. Ale i tam ciekawość chłopca nie zostaje zaspokojona. Odpowiedź na nurtujące go pytania pojawia się zupełnie nieo-czekiwanie, gdy decyduje się pomóc zranionej pandzie, a to, co zdarzyło się potem, pozwala mu zrozumieć, co jest w życiu najważniejsze.

 

Dorośli mogą się uśmiechać, widząc połączenie górskiego stylu azjatyckiego z dużym, miękko wyglądającym łóżkiem. Połączenie tradycyjnych i fikcyjnych elementów fabuły, tworzy przystępną i pełną emocji opowieść, nad którą dzieci mogą się zastanawiać. Opierając się na opowiadaniu Lwa Tołstoja, wiele elementów tej opowieści można zagłębiać. Wolę jednak zachować prostotę i spojrzeć na nadrzędną mądrość, którą się przedstawia.

 

Akwarele są wspaniałe i uosabiają bogactwo zmieniających się nastrojów i piękno natury.

 

Jest ciepło i uznanie jego dobrych uczynków ze strony Leo, w prosty i niedramatyzowany sposób. Nie ma lizaków ani nagród, żadnych okrzyków, ani  braw.

 

Orzeźwiający jest widok historii, która pokazuje nagrodę w osobistym uczeniu się i rozwoju dziecka. Mikołaj  uczy się analizować każdą sytuację, aby zobaczyć odpowiedzi na trzy pytania.

 

Teraz jest jeden ważny czas. Najważniejszy jest ten, z którym jesteś teraz. Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest czynienie dobra dla tego, kto teraz stoi z tobą. Poświęcenie największej uwagi teraźniejszości poprzez bycie obecnym i aktywnym w teraz jest najważniejszą odpowiedzią, dlatego tu jesteśmy.

Przedstawione w książce obrazy przytłumionych akwareli z wybuchami sporadycznych jaśniejszych żółci i uderzającego czerwonego latawca wzbogacają równie przypowieść o moralności. Bardziej niż kiedykolwiek ta opowieść przemawia do nas wszystkich, gdy zastanawiamy się, jak możemy żyć w chwili obecnej, z ludźmi wokół nas, złagodzić ich cierpienie i uczynić nasz świat lepszym miejscem.

Pozostańcie obecni w swojej podróży, młodzi czytelnicy!


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 

 

Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)