17.10.20

Peter Horacek, Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdkaWydawnictwo Babaryba 

Okładka twarda 

Liczba stron 36

 

Dlaczego nie nastrajać się na Święta już w październiku? Kto zabroni nam słuchać świątecznych piosenek i oglądać świąteczne filmy? Ostatnio czasy są niepewne dlatego nie ma co czekać i ja zaczęłam już czytać książki świąteczne. Na pierwszy ogień poszła nowość od wydawnictwa Babaryba - Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka. 

Gąska Zuzia  Petra Horácka to wycięta gęś z widocznymi ołówkowymi liniami wokół krawędzi, ale tło jest znacznie luźniejsze. Na pierwszej stronie widać, że choinka jest bardzo postrzępiona, jakby malowana szpachelką. Ale daje nam to piękny klimat na świeżym powietrzu, a śnieg wygląda jak kraina czarów. Przednie rysunki są rzeczywiście całymi stronami śniegu z narysowanymi tu i ówdzie symetrycznymi płatkami śniegu. W rzeczywistości jest tak dużo śniegu, że po przejściu do stron z dedykacjami i tytułami jest on równie obfity. Widzimy Zuzię  pod tytułem, maszerującą na oślep na kolejne strony książki.

Zuzia  i jej przyjaciele gromadzą się wokół drzewa. Urocze Ilustracje przedstawiają kilka gęsi oraz inne zwierzęta :  krowę, świnię i osła, stojących na zewnątrz ciepłej stajni. Choinka jest piękna, ale wszyscy zgadzają się, że czegoś jednak  brakuje. I tak gąska Zuzia wyrusza na poszukiwanie gwiazdy.

Prosta historia, ale jakimi cudownymi śnieżnymi kreacjami obdarował nas Horácek, używając swojego uroczego malarskiego pędzla, pozwalając, by niebieskie strony przeświecały przez śnieżne strony imitujące to szczególne odbicie świata, który ma śnieg. Nie musisz nic robić, tylko przeczytać tę historię i powtarzać ją wielokrotnie.

Dzięki Bogu za przyjaciół. I dzięki Bogu za magię percepcji - ideę, że świat może wyglądać całkowicie magicznie, w zależności od tego, gdzie stoisz. A gąska Zuzia i jej przyjaciele znajdują się w najlepszym miejscu ze wszystkich. W połączeniu z bosko kapryśnymi ilustracjami, jest to książka o mrowieniu,  gęsiej skórce (kalambur), zachwycie, magii, przyjaźni i wspólnocie. I właśnie o to chodzi w świętach ...

 

Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger