3.10.20

Frances Andreasen Østerfelt, Anja C. Andersen, Anna Błaszczyk, Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności




Media Rodzina

Liczba stron 136

Okładka miękka 

 

Nie ma osoby, która nie słyszałaby o Marii Skłodowskiej-Curie, której życie mogłoby wydawać się bajką. W tej jakże wspaniałej i interesującej pozycji ze spokojnym, lekko mrocznym wyrazem mamy wgląd w niezwykłe i ekscytujące koleje losu.

 

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) urodziła się w okupowanej wówczas przez Rosję Warszawie jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Jej ojciec był bardzo świadomy tego, że zapewni swoim dzieciom najlepszy byt, mimo że nie mieli oni dużo pieniędzy. Był wielkim zwolennikiem idei równości i skierował swoje córki w takie obszary, jak nauka oraz historia.

 




Życie Marii było niezwykłe pod każdym względem. Została pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł doktora nauk ścisłych i pierwszą kobietą, która uzyskała posadę na słynnym Uniwersytecie Sorbony w Paryżu. Ponadto jako pierwsza otrzymała aż dwie Nagrody Nobla, jedną z fizyki w 1903 roku, a drugą z chemii w 1911 roku. Wyszła za mąż za fizyka Pierre'a Curie, który niestety zmarł w wyniku tragicznego wypadku w 1906 roku. Mieli dwie córki, jedna z nich, Irene, również otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. 

Curie była niezwykle pomysłowa. Kobiety w Polsce nie miały dostępu do oficjalnych uczelni. Zaczęła od tajnego, polskiego „Uniwersytetu Latającego”. W tym zakresie stała się wzorem do naśladowania, zarówno dla kobiet w swoim czasie, ale także dla wszystkich kobiet na świecie. 




To samo można powiedzieć o stylu pisania. Nie ma wątpliwości, że książka została napisana z myślą o edukacji: pokazać młodym ludziom życie i pracę niezwykle interesującej kobiety i doskonałej badaczki. W związku z tym jest napisana łatwym do zrozumienia i zazwyczaj precyzyjnym językiem, zrozumiałym dla większości dzieci.

Czasami sformułowania książki stają się techniczne, ale nie stanowi prawdziwej przeszkody w zrozumieniu.

Ilustracje są kolorowe, bardzo eleganckie, lekko ponure i mroczne, ale piękne . Najbardziej przypominają rodzaj kolażu i na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieco sztywne i przypominające podręcznik. Z drugiej strony całkiem dobrze pasują do materiału, a kiedy przyjrzysz się im bliżej, odkryjesz, jakie naprawdę są dobre.

Światło w ciemności to ambitne wydanie, które trafi w zainteresowanego czytelnika. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że najbardziej dotyczy grafiki, którą można wykorzystać w starszych klasach, aby zainteresować uczniów naukami ścisłymi, ale jest też czymś więcej. To piękny portret osoby, która przez całe życie była dociekliwa i która nigdy się nie poddawała, bez względu na niemożliwe do pokonania przeciwności. Chociaż nie żyje od ponad 75 lat, to postacie takie jak Curie mogą pomóc nam zainspirować i dać nam nadzieję, że jeśli chcesz ciężko pracować i jesteś zdyscyplinowany, naprawdę możesz zmienić świat. Bardzo interesująca książka. 

 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 

 

Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)