29.11.22

Ewa Zawisza-Wilk, Szalik ciotki Melancholii


Ewa Zawisza-Wilk, Szalik ciotki Melancholii 

Studio Koloru 

Okładka twarda 


Na książki od Studio Koloru zawsze czekam z niecierpliwością, ponieważ każda publikacja mnie ogromnie zaskakuje.  A Im jestem starsza, tym coraz częściej dumam, szczególnie jesienią gdy liście spadają z drzew, a rok dobiega końcowi. 


Główną postacią najnowszej książki jest Szczurek, który utracił najlepszą przyjaciółkę. Wydawać by się mogło, że czas uleczy rany, ale wręcz przeciwnie. Z dnia na dzień było coraz gorzej…

Kiedy dorosła osoba choruje na depresję, jej świat zmienia się. Kiedy rodzic lub inna bliska osoba choruje na depresję, zmienia się świat dziecka. Kiedy dziecko choruje na depresję, zmienia się świat całej rodziny. Dramat depresji nie jest sprawą intymną i indywidualną, dotyczy wszystkich bliskich osoby chorującej. 


Książka Szalik ciotki Melancholii ma dać garść wiedzy o tym, jakie mogą być objawy depresji, jak przebiega proces zdrowienia i co jest konieczne, by to nastąpiło. Ma pozbawić dziecko poczucia winy i odpowiedzialności za chorobę bliskiej osoby. Pozwala dziecku zrozumieć, że nie ono sprawiło, że rodzic zachowuje się niezwyczajnie i nie ono odpowiedzialne jest za terapię. Książka do wspólnego czytania, odczarowująca chorobę, łamiąca społeczne i kulturowe tabu na temat depresji. Książka, która ma chronić przed lękiem. Nie tylko dziecko. Również osoby, które się nim opiekują. Nieznane budzi lęk. Poznanie, choć bywa trudne, ten lęk oswaja. 


My rodzice obawiamy się poruszać trudne tematy takie właśnie depresja, ale nieznane dziecku słowa i tematy mogą wzbudzić jeszcze większy lęk. Należy otworzyć się na rozmowę i pytania dziecka, korzystać z wartościowych źródeł, a ta książka na pewno może w tym pomóc. Bardzo ważna i potrzebna publikacja. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)