27.12.20

Agnieszka Osiecka, Wiersze prawie wszystkie. Tom I i II

Prószyński i S-ka

Okładka twarda 

Liczba stron 699

 

Poezje Agnieszki Osieckiej uwielbiam odkąd pamietam. Nie ma osoby, która nie znalazłby jej twórczości. Jej wiersze i piosenki wykonują po dziś dzień artyści z polskiej sceny muzycznej. 

 

Wydanie od Prószyński i S-ka jest iście rewelacyjne, przepiękne i absolutnie wspaniałe. Toż to opasłe tomisko i aż sama się dziwię, że nie znałam tylu jej utworów, ba, nie miałam pojęcia, że aż tak wiele napisała. Zarówno pierwszy jak i drugi tom składa się z ponad 700 stron! Utwory o miłości, wolności, ale także szaleństwie. Przepiękne wiersze, które można czytać wybiórczo, ale ja sama usiadłam i przeczytałam od deski do deski. Poezji się nie ocenia, lecz przeżywa. 

 


Wiersze mniejsze. Wiersze większe. Liryczne, satyryczne, dramatyczne, polityczne, rodzinne, osobiste, dla chłopców i dla dziewcząt. Dla maturzystów, studentów, początkujących i zaawansowanych koneserów polszczyzny. 

 

W zbiorze zgromadzone są zarówno teksty, które ukazywały się w niewielkich tomikach redagowanych przez Osiecką w latach 60., 70. i 80., jak i wiersze nigdy dotąd niepublikowane, a odkryte podczas pracy Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej nad katalogowaniem archiwum Autorki. Czytelnik znajdzie tu też teksty piosenek, których Osiecka była mistrzynią. 

 

W wielu tekstach słychać typowe dla Osieckiej poczucie humoru, gry językowe, elementy zabawy, ale i nuty sentymentalne. Konsultantami przy wyborze wierszy byli: Magda Umer, Jan Borkowski oraz rodzina Poetki. 

 


Jeden z piękniejszych prezentów, jakie ostatnio dostałam. I serdecznie polecam dla fanów twórczości tej wybitnej poetki. Te dwa tomy idealnie nadadzą się na prezent. 

 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 

 Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)