31.5.20

Frances de Pontes Peebles, Powietrze, którym oddychasz


Wydawnictwo Literackie
Okładka: miękka 
Liczba stron: 528

Powietrze, którym oddychasz Frances de Pontes Peebles, przedstawia brazylijską historię bogatą w kulturę. dwie kobiety, które wbrew obecnemu życiu szukają czegoś lepszego dla siebie. Odchodzą od oczekiwań społeczności i wznoszą się wyżej, niż mogą sobie wyobrazić. Muzyka, niewola i niezachwiana przyjaźń sprawiają, że jest to ciekawa lektura. Styl pisania autorki jest wyjątkowy i daje wyraźny głos brazylijskim kobietom.

Dwie młode dziewczyny stają się przyjaciółkami na plantacji cukru w latach 30. XX wieku. Dziewięcioletnia Dores pracuje w kuchni. Graca jest zepsutą córką barona cukrowego. Co dwie tak różne dziewczynki mają ze sobą wspólnego? miłość do muzyki. Podczas gdy Graca jest ozdobiona śpiewającym głosem anioła, Dores ma niesamowitą umiejętność pisania lirycznych piosenek. Razem tworzą dynamiczny duet. Najpierw jednak muszą uciec z plantacji, bo Żaden ojciec nie pozwoli swojej córce po prostu uciec i tworzyć „muzykę” w Rio. Żadna dziewczyna nie jest przygotowana na nadmiar hedonistycznego życia w dzielnicy Rio de Janeiro. Seks, narkotyki, alkohol. Wszystko na wyciągnięcie ręki. 

To powieść pełna zazdrości, a nawet tajemnicy. Czasami dość szokująca. Gdy Graca powoli staje się sławną super gwiazdą Sophią Salvador, rywalizacja między dwiema przyjaciółkami staje się tak intensywne, że aż skwierczy. Poczujesz rytm Samby i spocisz się w upale Rio. Przeważnie będziesz tak zanurzony w kulturze, muzyce i szaleństwie, że będziesz przewracał strony, idąc ulicami Rio, a następnie w stronę Los Angeles i Złotej Ery Hollywood.

Frances de Pontes Peebles prowadzi czytelnika przez intensywną i emocjonalną podróż złożonej więzi między przyjaciółkami oraz ich miłości i ambicji związanych z muzyką. Podążamy ich drogą do sławy. Autorka wykonała  świetną robotę, kreując bardzo różnorodne postaci, które weszły do naszych serc i poczuliśmy ich zdradę, stratę, podekscytowanie i cenę, jaką zapłacili za ambicje i sławę. związek jest pełen zestawień - bólu i złamanego serca, piękna ale  i odrodzenia.


Chociaż historia jest opowiadana wyłącznie z punktu widzenia Dotes, Peebles wykonała świetną robotę, podkreślając wielowymiarową postać, jaką jest Graca / Sofia Salvador.

Muzyka, niesamowite teksty, opisy, emocje, pragnienia i potrzeby niemal odczuwalne i namacalne przez czytelnika. Opisy miejsc, kostiumy... książka, w której czułam się, jakbym był częścią podróży, a nie tylko świadkiem zmagań i sukcesów. Melancholijny ton, odczuwany przez cały czas, sposób opowiadania o minionych dniach, ujawnione tajemnice, rzeczy, które zostały zrobione w drodze do sławy, wszystko to niesamowicie mnie przyciągnęło. Pięknie powiedziane, pięknie napisane. Absolutnie niesamowita książka.

Polecam!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu!


Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)

Copyright © 2014 RML. Nie tylko o książkach , Blogger