11.8.20

Milada Rezková, Lukáš Urbánek, Jakub Kaše, Książka o kupieWydawnictwo Nasza Księgarnia 

Liczba stron: 176

Okładka twarda 

 

Układ pokarmowy czasem przypomina mi bardziej zachodnie miasto niż precyzyjnie działający system. Autorskie trio Milada Rezková, Lukáš Urbánek i Jakub Kaše zdołali jednak przekształcić podróż przez przełyk, dwunastnicę, żołądek lub jelito cienkie w prawdziwą kowbojkę w „Książce o kupię”, która skierowana jest dla dzieci, ale myślę, że zainteresuje niejednego dorosłego. Opowieść o podróży pożywienia w ciele przybliża małym i dużym czytelnikom zawiłości ludzkiego trawienia w formie przygodowej opowieści. 

 

Autorzy współpracowali przy książce z ekspertką, która była w stanie przedstawić profesjonalny obraz całego procesu metabolicznego i biochemicznego człowieka. Ale dlaczego trzeba wyjaśniać dzieciom taki temat? Odpowiedź jest oczywista.


Dzieci zbliżają się do szybkiego, często stresującego okresu, w którym nie zawsze ma się czas i przestrzeń, by pomyśleć o tym, co właśnie zjadło. Pomimo tego, że wszystkie korzystne składniki odżywcze są dostępne niemal natychmiast i w dużych ilościach. Jednak głównie dlatego, że kilka badań już wykazało, jak funkcja jelit czy żołądka wyraźnie wpływa na nastrój człowieka. Autorzy zwracają uwagę, że powinniśmy zacząć zdawać sobie sprawę z tego, jacy są nasi „wewnętrzni mieszkańcy”. Dzięki książce dzieci mogą odebrać ten temat jako rzecz naturalną, jasną i prostą. 

 

Jednak nie jest to tylko przesłanie książki, która jest kultywowaniem dziecięcego myślenia o ciele. Na uwagę zasługuje także pomysłowa obróbka artystyczna i niemal filozoficzny podtekst. Dzieci i rodzice będą się śmiać z poszukiwania, kim lub czym naprawdę jest np. Wielki Manitou.

 

Po poprzedniej książce, z którą miałam okazję się zapoznać, czyli Nie bój się!Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków poświęcona kwestii strachu, nad którą Rezková współpracowała również z Urbánkiem, autorka powraca z  powyższą publikacją i próbuje przełamać pewne tabu. Mnie się bardzo podoba i serdecznie polecam! 

 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 

 

Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)