14.1.23

Ross. W. Green, Porozumienie przez współpracęRoss. W. Green, Porozumienie przez współpracę

Wyd. Mamania 


„Porozumienie przez współpracę” to już kolejna książka Rossa Greene’a amerykańskiego dziecięcego psychologa klinicznego i autora kilku książek o dzieciach oraz ich zachowaniu. Kolejna wspaniała książka. Cudowna w sposób, który pomaga pozbyć się starych szkolnych, przestarzałych schematów wychowywania dzieci, które okazują się nieskuteczne w XXI wieku.    


Greene wzywa do odrzucenia autorytarnego podejścia opartego głównie na walce o władzę i kontroli. Podkreśla, że współcześni rodzice muszą więcej badać, zdobywać jak najwięcej informacji o tym, co przeszkadza ich dzieciom w spełnianiu określonych oczekiwań. Autor zachęca do partnerskiej współpracy między rodzicami a ich dziećmi, opartej na zaufaniu, empatii, współczuciu i zrozumieniu. Dzieci dobrze sobie radzą, jeśli mogą i to jest to, co wolą. Jest to podstawowa idea, o której rodzice powinni pamiętać, odrzucając założenie o braku motywacji i obwinianie.     


Czytając tę książkę, zrozumiałam, że tak naprawdę nie chodzi tylko o skuteczność rozwiązywania problemów między rodzicami a dziećmi. Podejście opisane przez Greene'a jest tak fundamentalne, że może być stosowane przez każdego!     


Główne pytanie książki wykracza daleko poza konkretne konfrontacje rodzic-dziecko. Chodzi ogólnie o komunikację. Ten, który naprawdę miał na celu rozwiązywanie problemów i wspieranie współpracy między ludźmi oraz ten, który będzie walczył o władzę na świecie. Chodzi o pokonywanie założeń, gromadzenie danych, wyrażanie obaw, zapraszanie partnerów do wspólnego i korzystnego dla obu stron rozwiązywania problemów, unikanie schematów komunikacji przynoszących efekt przeciwny do zamierzonego oraz rozwijanie otwartych, opartych na zaufaniu i długotrwałych relacji.     


Przypomina mi to zwinną retrospektywę, w której sedno stanowią trzy główne działania: zbieranie danych, generowanie spostrzeżeń i podejmowanie decyzji, co robić. Niezależnie od tego, czy jesteś kierownikiem pracującym ze swoim zespołem, czy też kochającym rodzicem, który próbuje odkryć przyczynę problemów swojego dziecka, musisz zacząć od uzyskania potrzebnych informacji. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Dysponując kluczowymi informacjami od wszystkich zaangażowanych stron (w tym od siebie), możesz przystąpić do wspólnego rozwiązania problemu, w sposób oparty na współpracy i satysfakcjonujący obie strony. Zamiast zapewniać jednostronne rozwiązanie odgórne, rozpocznij dialog. Dialog pomaga ujawnić prawdziwe przyczyny, zbudować wizję systemu, a rozwiązania, które wymyślisz, mają większą szansę na długoterminowe działanie.     

Greene zauważa, że współcześnie poziom współczucia i empatii spada. Zastępuje go narcyzm i szerząca się dominacja osiągnięć i rywalizacji. Staramy się budować lepsze kariery, zarabiać więcej pieniędzy, zdobywać więcej uwagi i oceny. Cierpimy z powodu znacznie większych dawek trwałego stresu. Wszystkie te rzeczy przejmują naszą zdolność do empatii.     


Pomysły Greene'a bardzo do mnie przemawiają. Powinniśmy pomyśleć o rehumanizacji społeczeństwa i włożyć więcej wysiłku w pielęgnowanie w naszych dzieciach najważniejszych ludzkich cech, takich jak empatia, współczucie, uczciwość, rozwiązywanie nieporozumień w sposób niekonfliktowy, docenianie tego, jak własne zachowanie wpływa na innych ludzi i przyjmowanie perspektywy innych ludzi.   


Koniecznie przeczytaj tę lekturę, jeśli chcesz otrzymać wyczerpujący przewodnik, jak wprowadzić empatię do komunikacji i to nie tylko z dziećmi. To wspaniała książka pełna spostrzeżeń dotyczących idei, że współpraca jest kluczowym składnikiem rozwiązywania problemów i załatwiania spraw.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)