17.5.16

Egzemplarz recenzencki - Nadia Hashim, Kiedy księżyc jest nisko

Tytuł: Kiedy księżyc jest nisko
 Autor: Nadia Hashimi
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 392
Oprawa: miękka

Temat uchodźców jest ostatnio jednym z najczęściej poruszanych. Rozmowy prowadzi się wszędzie – w radiu, telewizji, autobusie. Mówi się o tym, ponieważ imigranci budzą w nas strach, przerażenie. Uważamy, że grozi nam z ich strony niebezpieczeństwo. Ale „ładujemy” wszystkich do jednego worka, nie zdając sobie sprawy, że nie wszyscy są tacy sami. Powinniśmy zawsze patrzeć po prostu na człowieka.

Główną bohaterką powieści jest Afganka – Feriba. Jej losy poznajemy od momentu narodzin, kiedy w trakcie porodu traci matkę. Dziewczyna ma trudne dzieciństwo, uczy się, pracuje, ale jest kompletnie niedoceniana przez macochę. Wychodzi za mąż za Mahmuda, pojawiają się dzieci, jej życie zaczyna się układać i można powiedzieć, że jest szczęśliwa. Jednak sytuacja w Afganistanie się pogarsza i robi się coraz bardziej napięta i niebezpieczna. Pojawiają się bomby, słychać wybuchy, wykonywane są publiczne egzekucje, szerzy się propaganda. Jedną z ofiar staje się Muhmad. Feriba podejmuje bardzo trudną decyzję. Ryzykuje swoim życiem i swoich dzieci. Rzuca wszystko i ucieka do innego, lepszego świata.

Od tego momentu narratorem powieści zostaje syn Feriby – Selim. Próbuje on stać się głową rodziny, przez co podejmuje różne prace, często za marne grosze. Wspiera matkę w trudnych chwilach.

Z prozą Nadii Hashin zetknęłam się po raz pierwszy. Bardzo spodobał mi się jej styl pisania. Bohaterowie wykreowani przez nią są bardzo realistyczni, z krwi i kości, którym współczujemy, z którymi się smucimy, martwimy, płaczemy, przeżywamy tę całą bardzo przerażającą sytuację.

Pragnę polecić książkę każdemu, kto chce poznać różne strony migracji. Ale także zwykłych ludzi, skrzywdzonych nie tylko przez los, ale także przez innego człowieka.

Autorka nie kończy powieści. Pozwala czytelnikowi dopisać sobie dalsze wydarzenia. Jak się skończy ta historia? Czy bohaterowie dotrą do lepszego świata? Czy podróż, która wymagała wielu wyrzeczeń i strachu, opłaci się? Dodatkowym atutem jest bardzo romantyczna okładka, która chwyciła mnie za serce i już na wstępie bardzo zaciekawiła.

Lektura jest wstrząsająca i wzruszająca.


Dziękuję Wydawnictwo Kobiece za możliwość przeczytania książki ;)

Buziaki,
Paulina

10 komentarzy:

 1. Temat jak najbardziej na czasie. Chętnie przeczytam te książkę. Jestem ciekawa otwartego zakończenia tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło, że w Polsce wydawana jest literatura tego typu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się cieszę, że nie boimy się trudnych tematów.

   Usuń
 3. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Uwielbiam takie lektury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, tak, chcę to przeczytać! Tylko skąd wziąć na te wszystkie książki czas? Nie masz go może trochę do pożyczenia? :)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)