18.7.19

Cornelia Funke, Guillermo del Toro, Labirynt fauna


Tytuł oryginału: The Labyrinth of the Faun
Wydawnictwo Zysk I S-ka
Liczba stron: 280
Okładka: twarda

Spójrzmy prawdzie w oczy powieść napisana przez dwoje największych współczesnych gawędziarzy zawsze będzie niesamowita,. Umysły Del Toro i Funke wspaniale wypłynęły na każdą stronę, ożywiając kultowy ulubiony „ Labirynt fauna” w sposób, który czytelnicy rozumieją najlepiej - poprzez piękno słowa pisanego. Pisarze przenoszą nas z powrotem do burzliwego środowiska rozdartej wojną Hiszpanii, przecinając przemoc obrazami stworzeń z innego królestwa. Ale nie daj się zwieść - to nie jest książka dla dzieci. To wyrafinowana opowieść o konflikcie, stracie i opowieściach, w które wierzymy.

Labirynt fauna to  historia, która pokazuje nam, że życie nie jest zawsze takie jakim się spodziewamy. Jestem wdzięczny, że Del Toro i Funke nie zdecydowali się jednak pominąć przemocy, chociaż książka może być (i była) w dużej mierze odbierana jako fikcja. Obraz krwi jest ciężki niemal od początku powieści, wtapiając się w czerń otoczenia. Nic nie wydaje się kolorowe, a nawet ładne - nawet wróżki w Labiryncie są opisywane brzydko.

Fragmenty powieści idealnie pasują do siebie, splatając się i ujawniając nam czarującą historię, która z pewnością warta jest powtórzenia w tej bezsprzecznie magicznej formie. Uwielbiam wtrącanie się w klasyczne mity „Dawno, dawno temu”, które dały życie dzisiejszej historii oraz wgląd w ciekawe zadania. Narracja rozpada się w taki sposób, że jest niezaprzeczalnie przyjemna i pasująca do opowiadanej historii. Zagłębiamy się w każdą postać, bez względu na to, czy jest ona mała, czy wręcz niepodobna, ale pisarze ostatecznie zostawiają kilka pytań. W końcu, jaka byłaby dobra bajka, gdyby nie pozostawiała cię z zadumą? Labirynt fauna to arcydzieło, literackie osiągnięcie, które rywalizuje ze swoim kinowym odpowiednikiem.

Ta książka nie jest przeznaczona dla osób o słabym sercu lub sceptyków, którzy nie wierzą w bajki i potężne siły dobra. Tylko dla odważnych i nieustraszonych dusz, które będą wpatrywać się w zło we wszystkich jego formach. Błyskotliwa ciemna bajka, w której zło przybiera wiele form, ale żadna nie jest tak przerażająca jak ludzie. To działanie jednego człowieka ze złamanym sercem powoduje fale na przestrzeni wieków i chociaż ludzka nienawiść jest odpowiedzialna za wiele zła na świecie, to ludzka dobroć ostatecznie zwycięży.

Opowieść zainspirowana chwalonym przez krytyków filmem napisanym i wyreżyserowanym przez zdobywcę Oskara Guillermo del Toro i ponownie stworzonym przez bestsellerowego autora New York Timesa Cornelię Funke, zabiera czytelników do mrocznego, magicznego i rozdartego wojną świata.

Polecam!


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)