16.7.19

Iris Gottlieb, Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrodyTytuł oryginału: Seeing Science: An Illustrated Guide to the Wonders of the Universe
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
Liczba stron: 144
Okładka: twarda 

Od największej czarnej dziury aż po najmniejszą komórkę: ta niezwykła książka odkrywa przed czytelnikami tajemnice otaczającego nas świata, a także objaśnia zachodzące w nim procesy. Wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych – o życiu, o Ziemi i kosmosie – autorka przedstawia w fascynujący i bardzo przystępny sposób, również dzięki realistycznym ilustracjom. Zajrzyj do środka, jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego lepiej mieć zieloną głowę niż żółtą, ile procent genów masz wspólnych z drożdżami piekarniczymi i jak zdobyć miłość… gromadząc śmieci.
.
.
„Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody” Iris Gottlieb dzieli się na 3 zasadnicze części: nauki o życiu, nauki o Ziemi i nauki fizyczne. 

W naukach o życiu autorka próbuje sprecyzować, czym są życie i procesy życiowe, a więc dziedzina ta obejmuje badanie organizmów. W tym rozdziale czytelnik znajdzie wiadomości należące anatomii, botaniki, ekologii czy genetyki. Autorka przybliża ewolucję czy też skupia się na zmysłach człowieka. 

Nauki o Ziemi to nauki przyrodnicze, których przedmiotem zainteresowania jest badanie fizycznego składu Ziemi oraz atmosfery ziemskiej. W tym rozdziale znajdują się wiadomości należące między innymi do geologii, meteorologii czy oceanografii. Autorka przybliżyła temat fotosyntezy, lodowców, chmur, nawet jaskiń oraz tsunami.

Nauki fizyczne to dyscypliny zajmujące się badaniem materii nieożywionej, czyli astronomią, fizyką oraz chemią. Autorka między innymi omawia 3 zasadę dynamiki Newtona, kalendarz astronomiczny oraz przybliża wszechświat. 

Każdy temat ma podwójny rozkład stron, aby dokładnie wyjaśnić jego koncepcję i pokazać go na precyzyjnych ilustracjach. Podoba mi się również czcionka w tej publikacji, która jest bardzo czytelna.

Książka jest ilustrowana, aby pomóc zrozumieć niekiedy trudną treść. W kilku rozdziałach natknęłam się na nieznane słowa, które musiałam sprawdzić. Z jednej strony to będzie utrudniało młodemu czytelnikowi zrozumienie niektórych faktów, ale z drugiej strony będzie musiał wysilić szare komórki i sięgnąć choćby po słownik, aby sprawdzić co dany wyraz oznacza. Na uwagę również zasługuje duży format, twarda kolorowa okładka oraz bardzo grube kartki, które tak szybko się nie zniszczą. 

„Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody” Iris Gottlieb to bardzo interesująca publikacja. Na pewno zaciekawi młodego naukowca, który będzie chciał pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin. Osobiście świetnie się bawiłam przy tej książce, ale tez pożytecznie spędziłam czas, bo dowiedziałam się wielu nowych informacji. Jak najbardziej polecam.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)