7.8.19

Tara Button, Masz wszystko, czego potrzebujesz. Jak zachować równowagę w świecie zakupów i konsumpcji?Tytuł oryginału: A Life Less Throwaway. The Lost Art of Buying for Life
Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 320
Okładka: miękka

Kupuj mniej, posiadaj więcej. Czy to możliwe? Ba! Z tą książką to łatwe i przyjemne. Najwyższa pora postawić na jakość, trwałość i klasykę! "Masz wszystko, czego potrzebujesz" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto pragnie podejmować przemyślane decyzje dotyczące posiadanych przedmiotów, ograniczyć konsumpcję i zrobić coś dobrego dla środowiska. Tara Button demaskuje praktyki stosowane przez marketingowców, które wzbudzają w nas nieustanne pragnienie nabywania rzeczy. Skrupulatnie ujawnia niemoralne praktyki dużych marek, omawia strategię „planowanego zużycia” i wywierania presji poprzez angażowanie celebrytów w kampanie promocyjne. Kiedy półki sklepowe uginają się od różnorodnych produktów, zewsząd atakują nas reklamy, a woda wyrzuca na brzeg coraz więcej śmieci – należy raz a dobrze wyleczyć się z kompulsywnego kupowania nowych, a jednocześnie zbędnych przedmiotów. To sztuka dokonywania świadomych wyborów, które prowadzą do zdrowszego życia w harmonijnym otoczeniu i dają poczucie, że nasze działania nie szkodzą, a wręcz pomagają środowisku.

*

Czy kiedykolwiek coś kupiłeś i okazało się, że to po prostu nie działa? A może posiadasz dany przedmiot tylko przez kilka tygodni, zanim się zepsuje? Nasze domy, nasze życie są pełne rzeczy, które koniec końców nas zawiodły. Tara Button, ma misję, aby coś z tym zrobić.

Tym czymś jest BuyMeOnce.com. Jak sama nazwa wskazuje, witryna prezentuje marki z dożywotnimi gwarancjami i wyjątkową trwałością. Jeśli masz już dość śmieciowych produktów i liczy się dla ciebie przede wszystkim jakość, koniecznie sprawdź tę stronę.  

Książka Masz wszystko, czego potrzebujesz Tary Button zaczyna się od spojrzenia na konsumpcjonizm. Button dokonuje przeglądu taktyk marketingowych, planowanego starzenia się oraz mody w krótkich i przystępnych rozdziałach.

Jako była dyrektorka ds. reklamy i konsumentka, autorka wnosi autentyczność, pokorę i poczucie humoru. Podoba mi się również sposób, w jaki poświęciła czas na rozmowy z firmami i inżynierami. 

Książka przenosi się na bardziej oryginalne terytorium w drugiej połowie, gdzie Button wyjaśnia swoją filozofię „uważnej kuracji” lub robienia zakupów w określonym celu. Przybliża sekcje dotyczące planowania zakupu, przeciwstawiania się kupowaniu pod wpływem impulsu i znajdowania własnego stylu zamiast podążania za trendami. Podaje wskazówki, jak zidentyfikować produkty długoterminowe o dobrej wartości i jakości, w tym uwagi na temat różnych kategorii przedmiotów, od ubrań po narzędzia i urządzenia. W książce znajduje się wiele rozsądnych porad, w tym sekcja na temat unikania utraty rzeczy. W końcu nie ma sensu kupować parasola z dożywotnią gwarancją, jeśli zostawisz go w autobusie w następnym tygodniu.

Praktyczność tej książki jest jedną z jej najbardziej charakterystycznych cech. Jest tu teoria - na końcu trochę myślenia o narastaniu - ale tak naprawdę mówimy o tym, jak dobrze żyć z własnym dobytkiem. Co się dzieje w naszych szafach i szafkach kuchennych? Czy robimy zakupy z miejsca bezradności psychicznej, czy z miejsca zaufania? Czy w ogóle lubimy nasze własne rzeczy? To są codzienne pytania, bo nie chodzi o zaprzeczanie sobie, ale wybieranie rzeczy, które faktycznie wpłyną na naszą jakość życia. Przez cały czas jest niewiele ćwiczeń, od eksperymentów myślowych, aby uwolnić się od wpływów celebrytów, po napisanie „listy niechcianych” lub wskazówek, jak opuścić sentymentalny obiekt. Niektóre z nich są nieco dziwaczne, ale warto spróbować.

Osobiście już od kilku lat nie mam problemu z kupowaniem, więc w tej pozycji nie znalazłam nic odkrywczego. Ale uważam, że osoby, które szukają pomocy, dzięki radom autorki zmienią postrzeganie przestrzeni wokół siebie i dwa razy się zastanowią zanim coś kupią. Uważam, że lektura jest mądra, zabawna i warta przeczytania.

Serdecznie polecam.

Za egzemplarz dziękuje wydawnictwu!

1 komentarz:

  1. Bardzo ważny, niestety ponadczasowy temat, dlatego warto przeczytać książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)