17.2.20

Milada Rezkova, Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków


Wydawnictwo Nasza księgarnia
Liczba stron: 208
Okładka: twarda

Czy wiesz, co się dzieje w twoim mózgu, kiedy czujesz lęk? 
Czy są ludzie, którzy nigdy się nie boją?
Czy można wykorzystać czyjś strach? 
Czy wiedziałeś, że słonie boją się myszy, a rekiny – delfinów? 

"Nie bój się!" to książka o strachu zarówno dla cykorków, jak i dla wielkich twardzieli. Możesz ją czytać od początku, od środka albo od końca. To bez znaczenia; strach jest częścią życia! 

Spójrz na strach z różnych perspektyw. Wyobraź go sobie jako niepokój, panikę, fobię – lecz również jako odwagę. Towarzystwa dotrzyma ci chłopiec o imieniu Jurek, który przeżywa wiele przygód ze strachem. Jurek bardzo cię rozbawi! Ktoś, kto boi się krzaków, jak najbardziej może pójść do lasu. A ci, którzy przyznają się do swoich lęków, potrafią je nazwać i zrozumieć, lepiej radzą sobie w życiu.

Wszystkich tych i wielu, wielu innych rzeczy dowiesz się z tej właśnie książki!
*
W książce „Nie bój się!” strach jest przedstawiany jako czarna kropka i zaskakujące jest to, że za każdym razem coś tak prostego graficznie może być nieco inaczej odbierane. książka jest interaktywna i można w niej pisać, czytelnik i jego rodzina mogą rysować różne strachy. W książce pozostałe trzy podstawowe emocje są przedstawione graficznie w podobnym stylu.

W sumie dwanaście rozdziałów wskazuje, że strach jest wszechobecny, ludzie odczuwają go od czasu do czasu w różnych krajach. Boją się zarówno zwierzęta, jak i dorośli. Ludzie bali się w różnych momentach, za każdym razem czegoś innego. Autorzy dokładnie zapoznali się ze strachem. Od analizy etymologicznej i językowej, poprzez fizjologiczne przejawy strachu, po jego różne formy, w tym agresję.

Książka jest zabawna, różnorodna i stylowa. Teksty w książce mają na przemian różnorodne kolory, rozmiar i formę. Oprócz akapitów edukacyjnych rozjaśnionych bardziej wyrazistym słownictwem pojawiają się wiersze lub tekst jest pisany w bąbelkach. Komiks koncentruje się na bardziej spójnej fabule książki, a jej zadaniem jest zilustrowanie fragmentów teoretycznych. Może jak nudna byłaby opowieść o domku z piernika, gdyby nie zawierała strachu. W książce najczęściej występuje postać Jurka - spotyka strach na szkolnej imprezie, ratuje Batmana z dziury pełnej węży lub szuka złodziei marmolady.

Książka jest pełna pomysłów i pozytywnej energii, z którymi autorzy pracowali i uporządkowali wiele informacji. Wspólnie stworzyli piękną wizualnie lekturę, którą można czytać z dowolnego miejsca, a nawet przy przewijaniu wielokrotnie można zawsze znaleźć nowe szczegóły. Strach został skutecznie pozbawiony władzy przez dowcip i jak się okazuje nie zawsze ma on wielkie oczy.

Bardzo polecam.


Za egzemplarz dziękuje wydawnictwu! 








Buziaki, Paulina

1 komentarz:

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)