20.7.23

Martin Widmark, DinksMartin Widmark i Emilia Dziubak mierzą się z tematem AI – sztucznej inteligencji. Stworzyli humorystyczną opowieść, która kryje w sobie refleksję nad tym, co może się wydarzyć, kiedy władzę nad swoim życiem oddamy technologii.


Bracia Rutger i Walter mieszkają razem i żyją spokojnym życiem. Nieco znużony obowiązkami domowymi Rutger konstruuje największy wynalazek wszech czasów: robota, który gotuje, sprząta, zmywa i zajmuje się wszystkimi nudnymi i czasochłonnymi zajęciami!


Kiedy już wszystko w domu jest zrobione, robot przenosi swoje zainteresowanie na braci. Muszą mniej jeść! Więcej spacerować! Przestać wierzyć w Świętego Mikołaja! 


O wiele za późno bracia zdają sobie sprawę, że próbując ułatwić sobie codzienność, w rzeczywistości pozbawili się wszelkiej radości z życia…
Martin Widmark dostarcza humorystyczny obraz o tęsknocie za czymś, czego tak naprawdę w końcu możesz nie chcieć. Książka, wypełniona wspaniałymi ilustracjami polskiej artystki Emilii Dziubak, porusza aktualny temat sztucznej inteligencji.


Ilustracje są klimatyczne i oddają bezruch zarówno wewnątrz domu, jak i otaczającej przyrody, a także groźną metamorfozę Dinksa, który staje się coraz sprytniejszy i wręcz dyktatorski. Kontrasty są mocne, a niemal nierealne światło, które przenika kilka ilustracji, jakby niewidzialny reflektor został umieszczony tuż za obrazem.


Tekst ma wiele warstw i może być odczytywany zarówno jako dający do myślenia obraz sztucznej inteligencji, jak i alegoria ruchu, takiego jak zmiany klimatu, który trwa pomimo naszych niezręcznych prób ich powstrzymania. Widmark udowadnia, że opanował zarówno umiejętność tworzenia ekscytującej historii, jak i wypełniania jej symbolicznymi podtekstami.


.

.

.

Moje dzieci uwielbiają :) a Wam jak się podoba ? :)

.

.

.

.

.

.

#widmark #kidsbookstagram #littlebookworm #dzieciństwo #kochanieprzezczytanie #całapolskaczytadzieciom #jestemmamą #mojewszystko #bookoftheday 

#booksbooksbooks #czytaniejestfajne 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)